Zákon o zpřísnění prodeje pohonných hmot jde finále
Zpřísnit prodej benzínu a nafty má vládní návrh zákona, který jde po dnešku ve sněmovně do finálního hlasování. Podle statistik totiž zhruba pět až deset procent pohonných hmot prodávaných u tuzemských čerpacích stanic nevyhovuje normám. Předloha počítá i s úpravou existence pojízdných čerpacích stanic.
Ministr průmyslu a obchodu Milan Urban již dříve řekl, že čerpací stanice by podle novely měly mít platné územní rozhodnutí a stavební povolení.
Řada, zejména malých čerpacích stanic totiž nyní podle Urbana tyto podmínky nesplňuje. "Novela má za cíl snížit riziko nákupu nekvalitního benzinu či nafty, což je jednoznačně ve prospěch spotřebitelů. Měla by také vytvořit rovné podnikatelské prostředí," uvedl ministr.
Podle České obchodní inspekce se kvalita prodávaných pohonných hmot v poslední době díky častějším kontrolám zlepšila. Zatímco předloni v červenci nevyhovělo zkouškám 8,9 procenta odebraných vzorků a v prvním pololetí loňského roku 10,9 procenta, v červenci tento ukazatel klesl na 5,9 procenta.
Zákon upravuje také provoz pojízdných čerpacích stanic. Někteří poslanci chtějí jejich provoz legalizovat. Podporují to například občanští demokraté. "Je to jakási štika, která šlape velkým líným kaprům na paty. Určitě bude znamenat to, že pohonné hmoty nebudou tak drahé, jako by byly, kdyby tato konkurence byla zásahem zákonodárců zničena," řekl místopředseda sněmovního hospodářského výboru z ODS Martin Říman.
Původní vládní návrh umožňoval jen stavbu pevných čerpacích stanic. To se pak ale změnilo tak, že by majitelům pojízdných stanic mělo k jejich provozu stačit jen splnění několika podmínek. To provozovatelé pevných stanic kritizují.
Za nebezpečné a těžko kontrolovatelné z hlediska kvality pohonných hmot považují takzvané mobilní čerpací stanice i Svaz chemického průmyslu a někteří sociální demokraté. O podobě zákona poslanci rozhodnou až při třetím čtení zákona.