Soudce Sovák zůstává ve vazbě, ‚Milďáska‘ Bíbu a podnikatele Tonyana soud propustil
Bývalý soudce Vrchního soudu v Praze Zdeněk Sovák, který je obviněn z údajného ohýbání rozsudků, zůstává ve vazbě. Senát soudkyně Veroniky Čeplové naopak okamžitě propustil invalidního důchodce Milana Bíbu a podnikatele Gagika Tonyana, kteří jsou v Sovákově kauze také obviněni. Jejich propuštění na twitteru potvrdila Markéta Puci, mluvčí Městského soudu v Praze.
Městský soud v Praze v pátek dopoledne rozhodl, že z vazby propustí invalidního důchodce Milana Bíbu, který měl – podle policejní verze – společně se soudcem Zdeňkem Sovákem požadovat padesátimilionový úplatek. Za to měli „Děda“ s „Milďáskem“, jak se podle policie oslovovali, zařídit mírnější rozsudek pro firmu Metrostav. Ta byla loni v lednu ve druhé větvi kauzy expolitika Davida Ratha nepravomocně odsouzena k tříletému zákazu účasti ve veřejných zakázkách a k desetimilionovému finančnímu trestu.
Z vazby poputuje také arménský podnikatel a malíř Gagik Tonyan. Toho měl soudce Sovák na objednávku zprostit letos v květnu obžaloby z vydírání. Podle verze kriminalistů si za to soudce Vrchního soudu vyžádal obraz v údajné hodnotě 125 tisíc korun.
„Městský soud v Praze rozhodl o okamžitém propuštění z vazby obviněných Milana Bíby a Gagika Tonyana,“ napsala mluvčí Městského soudu v Praze Markéta Puci.
Sovák zůstává ve vazbě
Ve vazbě naopak zůstává obviněný soudce Sovák, o jehož propuštění v pátek ráno senát soudkyně Čepelové také jednal. Podle informací serveru iROZHLAS.cz rozhodování, které probíhalo za zavřenými dveřmi, provázela bouřlivá diskuse.
Soudce pražského vrchního soudu Sovák čelí obvinění z toho, že podle vyšetřovatelů ovlivňoval odvolací řízení. Počínal si tak údajně zejména kvůli slibům protiplnění od svého přítele, spoluobviněného podnikatele Bíby. Soudce trvá na tom, že úplatky nebral.
Kauza soudce Sováka
- Korupční aféra úzce souvisí s druhou větví kauzy Davida Ratha, v níž je stíhán i stavební gigant Metrostav. Vazebně stíhaný soudce Zdeněk Sovák měl společně se svým známým Milanem Bíbou nabízet firmě Metrostav, že ovlivní rozsudek ve prospěch stavební firmy, a to za 50 milionů korun. Případ iROZHLAS.cz popsal ZDE.
- Policie obvinila také podnikatele Gagika Tonyana, který měl Sovákovi doručit obraz v údajné hodnotě 125 tisíc korun. Soudce ho za to - podle policejního obvinění - pomohl letos v květnu zprostit obžaloby z vydírání. O připadu iROZHLAS.cz informoval ZDE.
- Obvinění v kauze čelí celkem pět lidí. Soudce Sováka, Tonyana poslal soud v pondělí do vazby. Na svobodě stíhá právníka Jiřího Teryngela a Bíbovu partnerku.
Obviněni jsou ještě další dva lidé – Bíbova partnerka Charlotte Mulénová a známý advokát Jiří Teryngel, který vinu popřel. Oba jsou stíháni na svobodě. Pětici policisté obvinili z přijímání úplatku, podplácení, zneužití pravomoci úřední osoby a z legalizace výnosů z trestné činnosti. V případě odsouzení za tyto trestné činy hrozí až dvanáctileté vězení.
V kauze figuruje také vyznamenaný právník Jiří Jelínek. Ten loni v lednu vypracoval posudek pro firmu Metrostav, kterou společnost použila u Městského soudu v Praze. Soudce Sovák pak chtěl podobný posudek využít při rozhodování v odvolacím řízení. Jelínek ovšem odmítá, že by Sovákovi s čímkoli radil.
„Podle mne to je cílený útok, který mne má poškodit. Celé je to slátanina, která je v rozporu s elementární logikou,“ řekl v prosinci serveru iROZHLAS.cz. Na začátku ledna se ovšem jeho odbornými posudky ve prospěch obžalovaných zabývalo děkanské kolegium na Právnické fakultě Univerzity Karlovy. Jelínek měl dodat písemné vysvětlení.
Kauze soudce Sováka se server irozhlas.cz pečlivě věnuje, publikoval k ní řadu textů:
- O tom, jak si chtěl podle policie soudce Zdeněk Sovák ‚uloupnout perníček‘ a ohnout odvolací rozsudek ve prospěch stavební firmy Metrostav
- Případ arménského malíře a podnikatele Gagika Tonyana. Soudce Sovák si od něj měl za ohnutý rozsudek vyžádat obraz
- Soud a bitcoiny. Soudce podle kriminalistů plánoval, že dvěma mladíkům potvrdí podmínku za kryptoměnu
- Profil soudce Sováka. O bývalém kolegovi se rozmluvila například bývalá šéfka Nejvyššího soudu Eliška Wagnerová