Od 1. května 2025 se mění pravidla pro placení rozhlasového poplatku. Více informací zde.

Technika nezastíní osobní jednání unijních politiků

Telefonem nebo přes osobní počítač už umíme nakupovat, ovládat účet v bance, nebo si koupit jízdenku. Můžeme se díky moderním komunikačním programům při telefonování i vidět.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Evropská unie

Evropská unie

Nedaly by se tyto způsoby komunikace využít i jako náhrada velkých setkání politiků? Odpadla by bezpečnostní opatření, znečišťování ovzduší emisemi z letadel a podobně. Evropská unie chce při svých setkáních více využívat tele a videokonference. Ale jak se zdá, časté setkávání ministrů v Bruselu nebo v Lucemburku v blízké budoucnosti moderní technika zcela nenahradí.

Přehrát

00:00 / 00:00

Bruselský zpravodaj Pavej Novák popisuje nové způsoby komunikace v EU i nepostradatelnost osobních jednání


„Technicky to je snadné. Není to žádná velká věda připravit takovou video nebo telekonferenci. Je k tomu jen třeba se o tom dozvědět s určitým předstihem. Lidé se musejí dostat do speciálně zabezpečených místností, odkud se mohou k systému videokonference připojit. To ale není tak velký problém. To může velmi dobře fungovat,“ říká Isabelle Brusselmansová z audiovizuální služby sekretariátu Rady Evropské unie.

Různorodost jazyků

Co ale může být kamenem úrazu je neexistence společného jazyka, ve kterém by mohli politici jednat. Je nutno přiznat, že někteří ministři nebo premiéři právě neoplývají bohatou znalostí jazyků kromě svého vlastního.

„Nezapomeňte, že jsme tu v prostředí 27 států, kde se mluví mnoha různými jazyky. Musíme tedy připravit dost složitý systém tlumočení. A to už není tak jednoduché. Pro tlumočníky je lepší mluvící osobu vidět. Nejen naslepo překládat slova. Záleží také na řeči těla a výrazu tváře řečníka. Když ho tlumočníci nevidí a mají k dispozici jen obraz na monitoru, není to ono,“ upozorňuje Isabelle Brusselmansová.

Podle ministra zahraničí Karla Schwarzenberga se telekonference osvědčily v době, kdy nemohla létat letadla kvůli mraku sopečného prachu. Dají se použít, když počasí nedovolí ministrovi na jednání přiletět. Je ale třeba si uvědomit, že se dá hodně dohodnout i mimo oficiální jednací místnost.

„Také někdy je to jednání, které při obědě nebo jiných příležitostech, kdy se s kolegou posadíme a domluvíme něco, to by potom by odpadlo,“ říká Schwarzenberg.

Zpříma do očí

Videokonference by ušetřily tuny oxidů uhlíku vypouštěných letadly do ovzduší. Ministrům by také nezabraly tolik času, ale ani podle státního tajemníka slovenského ministerstva zahraničí Milana Ježovicy nezastoupí osobní schůzky politiků: „To základní, myslím při evropském stole vždy bude schopnost podívat se partnerům zpříma do očí a říci si přímo své postoje. Toto nikdy nenahradí normální lidský kontakt.“

Technologie je dobrá věc. Je ale třeba vidět, kde je to nápomocné a kde naopak překáží tomu, co je základní účel. To základní je, že při evropském jednacím stole bude vždy schopnost podívat se partnerovi do očí a na rovinu si vyjasnit svoje postoje. I když se budeme snažit o opatření, která mohou racionalizovat naši práci, toto nikdy nedokáže plně nahradit normální politický a lidský kontakt.

I v novém roce se tedy v Bruselu i v dalších částech Evropy odehrají desítky a možná stovky schůzek s osobní účastí ministrů a jiných politiků. Tedy pokud si zas nějaká sopka na Islandu neusmyslí vyslat nad Evropu své popelové varování.

Milan Kopp, Pavel Novák Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme