Za smrt prezidenta u Smolenska můžou Rusové, tvrdí polský ministr. Trump slíbil Varšavě pomoc
Polský ministr obrany Antoni Macierewicz ze strany Právo a spravedlnost v úterý v radiu Szczecin označil Rusy za jasné viníky letecké katastrofy u Smolenska. V dubnu 2010 tam zemřelo 96 Poláků včetně polského prezidenta Lecha Kaczyńského a jeho manželky. Pomoc s objasněním nehody slíbil Polsku nově i americký prezident Donald Trump.
Podle ministra je vina Rusů jasná. „Není pochyb o tom, že za to (smolenskou katastrofu, pozn. red.) jsou Rusové odpovědní. Všechny materiály, které během roční činnosti shromáždila Vyšetřovací komise leteckých nehod ukazují na to, že je to vina Rusů,“ uvedl Macierewicz ve štětínském rozhlase.
Polsko chce po Rusku hlasový záznam pilotů z letadla, které havarovalo u Smolensku
Číst článek
Polská vláda bude vinu Rusů zdůrazňovat. „Mluvili jsme o tom v NATO a různých mezinárodních fórech. Prezident USA Donald Trump se zavázal k tomu, že Polsku pomůže s návratem vraku a vyjasněním celé tragédie,“ narážel Macierewicz na dlouholetou snahu Poláků získat z Ruska zpátky do země vrak letadla Tupolev Tu-154.
Vyšetřovací komise, na kterou se ministr odkazuje, vznikla před rokem. Jejími členy jsou převážně členové parlamentní pracovní komise spojené se stranou Právo a spravedlnost. Skupině předsedal právě Macierewicz, který je zároveň místopředsedou PiS.
Ministr je dlouhodobým zastáncem konspiračních teorií o výbuších na palubě letadla, které 10. dubna 2010 mířilo z Varšavy na smolenské vojenské letiště Severnyj. Při přistání v husté mlze zavadilo o břízu a ve vysoké rychlosti havarovalo.
Tusk zůstane 'prezidentem EU', Kaczyńského kandidát je bez šance, míní německá média
Číst článek
Nehodu nepřežil nikdo z 96 členů posádky, včetně prezidenta Lecha Kaczyńského, takzvaného exilového prezidenta Ryszarda Kaczorowského a nejvyššího velení armády. Podle oficiálního vyšetřování mohlo za nehodu špatné počasí, chyba pilotů a navigátora.
Smolensk jako politické téma
Smolensk je v polské politice velice živým a politicky zneužívaným tématem. Nehodu v politickém boji využívá zejména vládní strana Právo a spravedlnost, jejíž předseda Jarosław Kaczyński při neštěstí ztratil bratra dvojče.
Každý měsíc na výročí katastrofy se před prezidentským palácem ve Varšavě koná politické shromáždění, pro které se vžilo nové slovo „měsíčnice“. Kaczyński ohlásil i stavbu pomníků bratrovi a obětem nehody.
Předseda PiS za nehodu dlouhodobě činí zodpovědnou tehdejší vládu Občanské platformy v jejímž čele stál Donald Tusk, dnešní předseda Evropské rady. Podle informací polských médií chce, aby se Tusk zodpovídal i před soudem.
Napjaté vztahy mezi Tuskem a nynejším vládním kabinetem dobře ilustruje i nulová podpora šéfa Evropské rady z Varšavy. Do Bruselu dokonce posílá polského protikandidáta Jacka Saryusze-Wolského.