Afghánci propustili z bezpečnostních složek 281 členů. Důvodem bylo, že si nenechali narůst plnovous
Afghánské ministerstvo pro podporu ctnosti a prevenci neřesti za poslední rok identifikovalo 281 příslušníků bezpečnostních složek, kteří si nenechali narůst plnovous, a propustilo je ze služby. Ministerstvo podle agentury Reuters rovněž uvedlo, že za poslední rok zničilo 21 328 hudebních nástrojů a zabránilo prodeji tisíců „nemorálních a neetických“ filmů na internetu.
Ministerstvo pro podporu ctnosti a prevenci neřesti se po nástupu islamistického hnutí Tálibán k moci v roce 2021 nastěhovalo do sídla ministerstva pro otázky žen, které bylo zrušeno. Organizace pro lidská práva a OSN ministerstvo kritizují, protože podle nich tvrdě omezuje mimo jiné práva žen a svobodu projevu.
O vzdělání ve školách přišlo kvůli Tálibánu 2,5 milionu dívek, varovalo UNESCO
Číst článek
Tálibán slíbil, že bude vystupovat umírněněji než za své předchozí vlády v 90. letech, postupně se ale vrací ke striktním nařízením. Ženy musí chodit zahalené, nesmějí cestovat samy na delší vzdálenosti, část studentek se stále nemohla vrátit do škol a mnohým ženám nebyl umožněn návrat do zaměstnání.
Představitelé ministerstva pro podporu ctnosti a prevenci neřesti v úterý uvedli, že za poslední rok zadrželi v Afghánistánu za „nemorální činy“ více než 13 000 lidí. Zhruba polovinu z nich po 24 hodinách propustili. Důvod jejich zadržení neupřesnili.
Pomocná mise OSN pro Afghánistán (UNAMA) v minulosti informovala o případech, kdy mravnostní policie zastavila a zadržela ženy, někdy i na několik hodin, protože jejich oblečení podle ní neodpovídalo pravidlům islámu.
Doma je situace čím dál tím horší, říká mladý Afghánec, který studuje v Praze
Číst článek
Ministerstvo pro podporu ctnosti a prevenci neřesti uvádí, že ženy musí mít na veřejnosti obličej zakrytý závojem nebo nosit burku zahalující celé tělo.
Většina Afghánek si i před nástupem Tálibánu k moci zahalovala na veřejnosti vlasy, některé ženy, zvlášť v metropoli Kábulu, si ale nezakrývaly obličej ani nenosily burku, píše Reuters.
Zvláštní zpravodaj OSN pro Afghánistán Richard Bennett dostal zákaz vstupu do země, sdělil v úterý mimo jiné diplomatický zdroj agentuře AFP. „Richard Bennett byl před několika měsíci informován, že nemá povolení cestovat do Afghánistánu,“ uvedl zdroj poté, co o zákazu informovala afghánská média s odvoláním na mluvčího afghánské vlády.