‚Plovoucí Černobyl‘ dostal zelenou. Ekologové se strachují o křehkou arktickou přírodu
Ruská plovoucí atomová elektrárna Akademik Lomonosov, které odpůrci přezdívají „Plovoucí Černobyl“ nebo „Jaderný Titanic“, získala desetiletou licenci na provoz. Zásobovat elektrickou energií a teplem má hlavně přístavní město Pevek, které je nejsevernějším městem Ruské federace.
V nejsevernějších oblastech není možné využívat tradiční zdroje elektřiny bez znečištění tamní unikátní přírody. A právě proto Rusové sázejí na jádro.
„Akademik Lomonosov představuje ekologický a bezpečný způsob, jak elektřinou zásobovat i oblasti za polárním kruhem,“ řekl pro ruskou státní televizi o projektu vedoucí konstrukčních prací Vitalij Turtnev.
Ekologové ale mají i přesto o arktickou přírodu obavy. Organizace upozorňují například na požár, ke kterému došlo při konstrukci elektrárny v petrohradské loděnici . Tehdy ale byla loď ještě bez jaderného paliva.
Organizace Greenpeace pak plovoucí atomovou elektrárnu překřtila na „Jaderný Titanik“ či „Plovoucí Černobyl“ nebo „Černobyl na ledu“.
Společnost Rosatom, která má elektrárnu provozovat, se ale brání tím, že zařízení splňuje všechny požadavky Mezinárodní agentury pro atomovou energii.
S využíváním plovoucích jaderných reaktorů má navíc Rusko poměrně bohaté zkušenosti. S energií z podobných typů zařízení pracují například jaderné ledoborce, které brázdí Severní ledový oceán už desítky let.
Jediná plovoucí jaderná elektrárna
Povolení k provozu vydala ruská státní agentura Rostekhnadzor. A platí do roku 2029. Plovoucí atomovou elektrárnu Akademik Lomonosov chce společnost Rosatom provozovat na poloostrově Čukotka.
V ponorce byl jaderný reaktor, zůstal však nepoškozený, oznámil k požáru ruský ministr obrany
Číst článek
Plovoucí elektrárna se podle prohlášení Rosatomu vydá v srpnu z Murmansku, kde nyní kotví, směrem k Peveku, nejsevernějšímu městu Ruské federace, které bude zásobovat elektrickou energií a teplem.
Na palubě má Akademik Lomonosov dva upravené námořní reaktory, každý o výkonu 35 megawattů. Může tedy dodat celkem 70 MW elektrické energie nebo 300 MW tepla.
Ostrý provoz má začít do konce roku, stane se pak nejsevernější jadernou elektrárnou na světě a také jedinou plovoucí jadernou elektrárnou.
S úplně první plovoucí jadernou elektrárnou ale přišli Američané. V 60. letech zkonstruovali takovou elektrárnu pro zásobování Panamského průplavu.
Plány na celou sérii podobných zařízení pro dodávky energie do přímořských oblastí ale překazila ropná krize a havárie v atomové elektrárně Three Mile Island.