Alternativa pro Německo jako extremisté. V Sasku-Anhaltsku prověří straníky a zváží odebrání ‚zbrojáků‘

Sasko-Anhaltsko spustí plošnou prověrku lidí, kteří mají stranickou knížku Alternativy pro Německo (AfD). Všechny, kteří mají zároveň zbrojní pas, tak detailně prověří úředníci. A případně jim tento dokument zabaví.

Od stálého zpravodaje Berlín Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Pistole, munice, náboje, nábojnice, zbraně, násilí, kriminalita

V Německu je zbrojní pas povinný třeba i pro držení plynových pistolí nebo flobertek (ilustrační foto) | Foto: Anna Jadrná | Zdroj: Český rozhlas

Ve spolkové zemi Sasko-Anhaltsko je AfD oficiálně považovaná za pravicově extremistický spolek, takže je na stejném seznamu jako třeba neonacistické skupinky. U jejich členů se automaticky řeší, jestli mají zbrojní pasy a jestli nepředstavují bezpečnostní riziko. A právě u lidí z AfD to bude úplně stejné.

Přehrát

00:00 / 00:00

Poslechněte si rozhovor s Václavem Jabůrkem o prověrce všech členů Alternativy pro Německo

Úřady v Sasku-Anhaltsku, kde najdeme například města Halle nebo Magdeburg, se teď zaměří na každého jednotlivce a posoudí, jestli mu zbrojní pas ponechají.

Německý zbrojní zákon je v tomto stejný jako ten český. Mezi základními požadavky je taky bezúhonnost a spolehlivost držitele. A podle regionálních úřadů je otázka, jestli to může splňovat i člověk, který je v extremistické organizaci, mezi které Sasko-Anhaltsko řadí i AfD.

V Německu je zbrojní pas povinný třeba i pro držení plynových pistolí nebo flobertek, tedy zbraní určených k výcvikovým účelům a sportovní střelbě na menší vzdálenosti.

AfD se brání

Zemská buňka AfD vzkazuje, že se prověrce pokusí zabránit a označuje to za ohrožení právního státu.

Peníze od ruské vlivové organizace měli brát politici šesti zemí, mezi nimi i Bystroň z AfD. Ten to odmítá

Číst článek

Alternativa pro Německo je v Sasku-Anhaltsku v dost výjimečné pozici. Na jednu stranu tamní kontrarozvědka vzkazuje, že má jasné důkazy o propojení AfD a neonacistů, ale zároveň tam má strana i poměrně silnou voličskou základnu.

Alternativu pro Německo ale za extremistický spolek považují taky úřady v Sasku a v Durynsku. 

Každá spolková země má svou vlastní kontrarozvědku a ta zodpovídá vždycky jen za dění u sebe na svém území. V trojici regionů už vyšetřovatelé postoupili tak daleko, že mají napojení na neonacisty jasně prokázané, ať už díky odposlechům nebo třeba informátorům uvnitř strany.

V jiných koutech Německa je AfD zatím vedena jen jako takzvaný podezřelý případ. To znamená, že se to prověřuje ještě teprve do hloubky a tajné služby dál sbírají důkazy.

Celostátní praxe

Německo má ovšem i celostátní kontrarozvědku. Tento úřad sice chtěl praxi sjednotit a Alternativu pro Německo zapsat rovnou na celostátní seznam podezřelých spolků, jenže strana se kvůli tomu soudí a zapsání se tím pozdrželo.

Pravicová AfD má ve Sněmu více než 100 extremistů, varuje německý rozhlas. Strana obvinění popírá

Číst článek

AfD chce pro sebe výjimku a zákaz, aby se k ní přistupovalo stejně jako třeba k nelegálním skupinkám neonacistů.

První fázi procesu sice strana prohrála a soudci dokonce prohlásili, že tajné služby mají dost důkazů na to, aby mohli celou AfD podezírat z extremismu.

Ovšem vedení Alterantivy pro Německo se odvolalo a konečný verdikt zatím nepadl.

Václav Jabůrek, edr Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme