Američané volí současně s prezidentem i viceprezidenta. Vyhraje Biden, nebo Ryan?

Prezidentské volby v USA odpoví nejen na to, kdo bude stát v čele země příští 4 roky, ale bude také jasné, kdo bude mužem číslo 2 v americké politice. Tedy, kdo se stane viceprezidentem. Bude to opět Joe Biden, nebo jeho republikánský rival Paul Ryan? Být viceprezidentem není maličkost. Za určitých okolností se může stát i nejvyšším představitelem země. Někdy jen na pár hodin, ale třeba také i na několik let.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Demokrat Joe Biden (vpravo) a republikán Paul Ryan (vlevo)

Demokrat Joe Biden (vpravo) a republikán Paul Ryan (vlevo) | Zdroj: Reuters

„Pane viceprezidente, jste připravený složit přísahu prezidenta Spojených států?“

Tuto otázku už v dějinách Ameriky vyslechlo 9 lidí. Všichni odpověděli ano a stali se místo většinou zemřelého prezidenta hlavou státu do konce funkčního období svého bývalého šéfa.

Jen Gerald Ford zastoupil prezidenta, který spáchal sebevraždu. Samozřejmě politickou. Richard Nixon „odtáhl“ z Bílého domu s ostudou po aféře Watergate, kdy se provalilo, že republikáni s vědomím prezidenta nastražili v sídle opozičních demokratů odposlouchávací štěnice.

Přehrát

00:00 / 00:00

Příspěvek o amerických viceprezidentech připravil pro Odpolední Radiožurnál Pavel Novák

Viceprezidenta volí Američané zároveň s prezidentem. Jeho hlavním úkolem je být připraven zastoupit prezidenta, když nemůže dočasně nebo trvale zastávat svůj úřad. Poprvé se toto ustanovení vyzkoušelo v praxi v roce 1841, kdy místo zemřelého prezidenta Harrisona nastoupil do úřadu John Tyler.

Američtí prezidenti to nemají jednoduché a ani jejich první náměstci na tom nejsou o moc lépe. Harry Truman nahradil zesnulého Franklina Delano Roosevelta na konci 2. světové války.

Po několika dnech v úřadě mohl oznámit konec války v Evropě, ale záhy také musel světu sdělit, že japonská města Hirošima a Nagasaki zničily první atomové bomby a že i Japonsko kleslo na kolena.

Michelle Obamová versus Ann Romneyová. Která bude první dámou USA?

Číst článek

Nelehkou úlohu měl i Lyndon Johnson, který musel složit prezidentskou přísahu po atentátu na Johna Fitzgeralda Kennedyho v listopadu 1963.

Někteří viceprezidenti měli v rukou vládu a také atomový kufřík jen na pár hodin. Dvakrát byl úřadujícím prezidentem Richard Cheney, když byl prezident George Bush mladší v narkóze na vyšetření.

Funkce viceprezidenta je doménou mužů, i když ani viceprezidentka Kate Bennettová si nepočínala zle. Ovšem jen v podání herečky Glen Closeové ve filmu Air Force One.

Škoda, že jak prezident, tak i viceprezident Spojených států musejí být rodilými Američany. Jinak by například někdejší ministryně zahraničí Madeleine Albrightová určitě nebyla bez šancí.

Americkým prezidentským volbám se bude Radiožurnál věnovat podrobně, v noci z úterý na středu začne od půlnoci vysílat volební speciál. Na našem webu budeme volební duel sledovat v online reportáži.

USA - prezidentské volby | Foto: Český rozhlas

Pavel Novák, Simona Bartošová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme