Baťovi dědicové žádají Slovensko o náhradu za majetek zabavený po 2. světové válce
Potomci obuvnického podnikatele Jana Antonína Bati podali na Slovensku oficiální žádost o odškodné. Má jít o náhradu za majetek zabavený Baťovi státem na základě Benešových dekretů. Hodnotu majetku odhadují právníci americké větve Baťovy rodiny na jednu miliardu eur.
Slovenské ministerstvo financí zatím nechtělo žádost o odškodné komentovat. Vnuk Jana Antonína Bati John Nash se dnes zúčastnil oslav výročí založení města Partizánske, dřívějších Baťovan. Oslavy potrvají tři dny a program by měl být opravdu bohatý.
Místní park byl nově pojmenován právě po Janu Antonínu Baťovi, nachází se v něm i nová pamětní deska, kterou odhalil sám Baťův vnuk.
Kromě Partizánskeho založil Baťův koncern na Slovensku také průmyslová centra ve Svitu pod Tatrami, dále v Bošanech a v Nových Zámcích. Do vlastnictví firmy patřil také známý Bojnický zámek.
Podrobnosti o žádosti o odškodné chce rodina Jana Antonína Bati oznámit až příští týden na tiskové konferenci. Poté se s ní seznámí slovenské ministerstvo financí, které následně dodá svůj vlastní finanční odhad.
Jak dlouho celý proces potrvá, zatím není známo. Ministerstvo nedalo žádnou lhůtu, do kdy stanovisko vydá.
Žádost o odškodné podali Baťovi dědicové na Slovensku poté, co letos v dubnu slovenské soudy zrušily trest dlouholetého vězení a propadnutí majetku, který československý soud v roce 1947 Janu Antonínovi Baťovi v nepřítomnosti uložil.
V Česku byl tento rozsudek zrušen v roce 2007 a Jan Antonín Baťa byl rehabilitován. Také v Česku se Baťovi dědicové domáhají náhrady škody za zabavený majetek ve výši 56 milionů korun. Soudy Baťům v otázce navrácení majetku za pravdu ale nedaly, a tak potomci uvažují, že půjdou až k mezinárodnímu soudu ve Štrasburku.
Jan Antonín Baťa byl nevlastní bratr zakladatele obuvnického impéria Tomáše Bati. Když Tomáš Baťa v roce 1932 zahynul, převzal jeho podnik. V roce 1941 odjel do Brazílie, kde také zemřel.