Lukašenko nařkl Česko z řízení demonstrací. Protestující podle něj dostávali pokyny telefonicky

Běloruský prezident Alexandr Lukašenko v pondělí z organizace protestů proti podobě a oficiálním výsledkům nedělních voleb hlavy státu obvinil „loutkovodiče“ z Česka, Polska a Británie. Právě z těchto zemí byly podle něj telefonicky organizované demonstrace, které běloruské bezpečnostní síly v noci na pondělí tvrdým způsobem rozehnaly. O Lukašenkových slovech informovala státní agentura BelTA.

Minsk Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Lístek do urny přišel vhodit i Lukašenko.

Alexandr Lukašenko u voleb. | Foto: Sergei Gapon | Zdroj: Reuters

Poté, co bylo v neděli večer oznámeno Lukašenkovo drtivé vítězství, vyšly do ulic na řadě míst v zemi tisíce lidí, aby dali najevo nespokojenost a podezření ze zfalšování výsledků voleb.

Brutální zásah bezpečnostních sil si vyžádal desítky zraněných. Na 3000 demonstrantů bylo zatčeno.

„Zaznamenali jsme – a vám jako bývalému rozvědčíkovi je to známo – telefonní hovory ze zahraničí. Telefonáty byly z Polska, Británie a Česka. Řídily naše, promiňte mi, ovce. Oni nechápou, co dělají, a už je začínají ovládat,“ uvedl podle agentury Lukašenko v rozhovoru se Sergejem Lebeděvem, šéfem pozorovatelské mise Společenství nezávislých států (SNS) na běloruských volbách.

Prezident uvedl, že v událostech lze vidět „loutkovodiče“ a jedna z linií těchto loutkovodičů podle něj vede z Česka.

Česká republika a její složky podle českého ministra zahraničí Tomáše Petříčka (ČSSD) protesty v Bělorusku neorganizovala. Řekl to v pondělí v reakci na vyjádření běloruského prezidenta Alexandra Lukašenka. Petříček poznamenal, že od Lukašenka neviděl žádný důkaz, že by česká vláda měla s takovým obviněním něco společného.

SNS tvoří 11 bývalých sovětských republik, včetně Běloruska a Ruska. Pozorovatelská mise společenství tvrdí, že nedělní prezidentské volby v Bělorusku proběhly v pořádku a v souladu se zákony.

„To, o čem jsem mluvil... se potvrzuje,“ řekl Lukašenko dále Lebeděvovi ke střetům jeho odpůrců s policejními zásahovými oddíly. „Varoval jsem, že ‚majdan‘ nebude, přestože by se to někomu líbilo. Proto se musíme umírnit, uklidnit,“ dodal.

Lukašenko narážel na demonstrace na kyjevském centrálním náměstí Nezávislosti (Majdan Nezaležnosti) v roce 2014. Výsledkem protestů bylo svržení vlády tehdejšího proruského prezidenta Viktora Janukovyče.

„Jedna z linií těchto loutkářů je Česko. Dnes už z Česka řídí náš spojený štáb, v němž, odpusťte mi, sedí tyto ovce, které si pranic neuvědomují, co na nich chtějí. Pokračuje tlak na ně a požadavky: vyveďte lidi na ulice a jednejte s úřady o dobrovolném předání moci,“ prohlásil dále mimo jiné Lukašenko.

Tvrdil přitom, že toto „vodění loutek“ provádějí „určití lidé v zahraničí, kteří za to dostávají velké peníze, což si však účastníci nepovolených akcí neuvědomují“.

„My se ale vypořádáme s každým, kdo dnes lidi provokuje a tlačí do nepokojů. Myslím, že se jejich myšlení otočí správným směrem a pochopí, že prostě pálí zem pod sebou. To nemůžeme připustit,“ konstatoval výhružně Lukašenko.

Kritika Minsku

Lukašenkův režim sklízí za nedělní volby a následný zásah bezpečnostních složek vůči demonstrantům kritiku.

Policie při potyčkách v Bělorusku použila zábleskové granáty s českým nápisem. ‚Přelep,‘ reaguje Zeveta

Číst článek

Český ministr zahraničí Tomáš Petříček vyjádřil nad průběhem voleb znepokojení - podle něj nebyly svobodné ani demokratické, kritizoval i rozhodnutí tamní vlády, které neumožnilo přítomnost volebních pozorovatelů Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě (OBSE).

Policejní zásah proti demonstrantům odsoudil i premiér Andrej Babiš (ANO).

Demonstranti plánují na sociálních sítích další protest na pondělní večer a od úterý chtějí vyhlásit generální stávku. Požadují přitom nové, spravedlivé volby a propuštění politických vězňů. Opoziční kandidátka Svjatlana Cichanouská oznámila, že výsledky hlasování neuzná.

Alexandr Lukašenko stojí v čele země od roku 1994. Kvůli autoritářskému stylu vládnutí a potlačování oponentů bývá země označována za poslední diktaturu v Evropě.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme