Spojené státy odsoudily nucené přistání letounu v Bělorusku, ve kterém cestoval Lukašenkův odpůrce
Vláda Spojených států ostře odsoudila nedělní vynucené přistání letounu společnosti Ryanair v Bělorusku a zadržení novináře, který byl na palubě. Vyzvala k urychlenému setkání mezinárodní skupiny pro civilní letectví, uvedla v pondělí agentura Reuters.
Americký ministr zahraničí Anthony Blinken v neděli vyzval k neprodlenému propuštění novináře Ramana Protaseviče, který byl na palubě letadla na trase z Atén do Vilniusu.
Stroj musel přistát v běloruském Minsku, protože běloruské řízení letového provozu informovalo o potenciální hrozbě na palubě. Na palubě ale nic neobvyklého nalezeno nebylo. Nicméně byl zadržen jeden z pasažérů – bloger Raman Pratasevič, který je kritický vůči autoritářskému režimu prezidenta Alexandra Lukašenka.
‚Bezpečnost je priorita.‘ Běloruskému vzdušnému prostoru se začaly vyhýbat první aerolinky
Číst článek
Podle Blinkena „šokující čin spáchaný Lukašenkovým režimem ohrozil životy více než 120 pasažérů, včetně občanů USA“. Šéf americké diplomacie dále řekl, že Spojené státy podporují „co nejrychlejší setkání Rady Mezinárodní organizace pro civilní letectví“.
„Požadujeme mezinárodní vyšetřování a koordinujeme nejbližší kroky se svými partnery. Spojené státy stojí po boku lidí v Bělorusku,“ napsal Blinken na twitteru.
Incident vyvolal mezinárodní pobouření. V pondělí se má téma a zavedení možných sankcí dostat i na pořad jednání mimořádného summitu EU.
Český premiér Andrej Babiš (ANO) označil čin Běloruska za absolutně nepřijatelný a ministr zahraničí Jakub Kulhánek (ČSSD) podobně jako další evropští představitelé vyzval k propuštění běloruského aktivisty.