Bezpečnostní opatření při olympiádě v Soči nebudou přísnější než jinde, ujišťují Rusové
Zimní olympijské hry v Soči budou i kvůli hrozbám kavkazských teroristů provázet přísná bezpečnostní opatření a různá omezení. Nebudou ale přehnaná a návštěvníci černomořského letoviska by je neměli příliš pocítit, ujišťuje Federální bezpečnostní služba.
Opatření budou celkem mírná, nenápadná a v žádném případě by neměla účastníků a hostům olympiády překážet, řekl jeden z náčelníků Federální bezpečnostní služby FSB Alexej Lavriščev.
„Město se v žádném případě nebude podobat koncentračnímu táboru. Nepřijímáme tak tvrdá opatření jako při olympiádě v Londýně, kde byly na střechách raketové komplexy a odstřelovači. Videokamery umístili i v kabinách na záchodech. To my nechystáme,“ zdůraznil.
Olympijské hry v Soči budou provázet přísná bezpečnostní opatření a omezení. Detaily zjišťoval zpravodaj Martin Dorazín
Určitá omezení už ale vyvolala kritiku obránců lidských práv.
„Na území olympiády se od 7. února do 21. března nesmí konat shromáždění, mítinky, demonstrace ani pochody nesouvisející s olympiádou,“ přečetl Alexej Lavriščev pasáž ze zvláštního dekretu prezidenta Vladimíra Putina, který má působnost federálního zákona.
Podle právního výkladu Federální bezpečnostní služby není toto omezení v rozporu s Ústavou, která shromažďovací právo zaručuje. Ústava totiž v podobných případech připouští výjimky. Tento zákaz se týká i akcí sexuálních menšin, které se chystají v Soči protestovat proti diskriminaci.
„Zvláštní dekret o olympiádě se začal připravovat před dvěma lety a tehdy jsme nedostali žádné žádosti o povolení,“ zdůvodnil odmítnutí Alexej Lavriščev.
Opatření mají jak bezpečnostní, tak ryze praktický ráz, daný protáhlým charakterem města. Celé takzvané Velké Soči se táhne přes sto kilometrů podél Černého moře a i bez olympiády stojí řidiči v zácpách i několik hodin, než se z letiště dostanou do města.
V době her bude omezen vjezd do města, což je pro zahraničních návštěvníky spíš plus než mínus. Úplně zakázaný bude bez propustky a vstupenky vjezd a vstup do olympijských zón, v horách i u moře. Pokud se cizinec dostane do potíží, má se obrátit na nejbližšího policistu.
„Provádíme jazykovou přípravu, policisté se mohli dobrovolně a bezplatně zapsat do jazykových kurzů. V našem call centru budou navíc připraveni profesionální tlumočníci a policisté jim mohou okamžitě zavolat,“ upřesnil Anton Gusev z ministerstva vnitra.
Připravenost Soči na olympijské hry zhodnotil ve vysílání Radiožurnálu šéf české výpravy Martin Doktor
Návštěvníci her se budou moci pohybovat bez omezení po městě - autobusy mají vyhrazený svůj jízdní pruh a po pobřeží má jezdit olympijský vlak.
Že bude olympiáda v Soči bezpečná, věří i sportovní manažer ČOV a šéf české olympijské mise Martin Doktor.
„Věřím, že ze stran organizátorů bude všechno zabezpečeno tak, jak je třeba. Myslím si, že na to velice dbají, už ta opatření, která jsou předem z hlediska registrování všech účastníků olympiády včetně diváků, tomu nasvědčují,“ říká Doktor.