Mučení za vojenské diktatury v Brazílii nepodléhá amnestii, rozhodl soud. Verdikt není konečný
Federální odvolací soud v Brazílii poprvé rozhodl, že mučení spáchané za vojenské diktatury nepodléhá amnestii. Uvedla to ve čtvrtek agentura AP. Podle právníků toto rozhodnutí mění předchozí rozsudky opírající se o brazilský zákon o amnestii, ale mohl by je ještě zvrátit nejvyšší soud.
Podle soudu může být bývalý poddůstojník Antônio Waneir Pinheiro de Lima stíhán za únos a znásilnění Inês Etienne Romeuové v „domě smrti“ ve státu Rio de Janeiro. Tato vládní budova byla využívána k tajnému věznění, mučení a zabíjení odpůrců vojenského režimu z let 1964 až 1985. V mučírně byly zavražděny asi dvě desítky lidí, Romeuová jako jediná přežila.
Brazilská policie zatkla kdysi sedmého nejbohatšího muže světa. Kvůli korupci byl v domácím vězení
Číst článek
Podrobnosti, které uvedla, by mohly dostat za mříže muže, který ji během jejího zajetí znásilnil, uvedl server BBC News. Seržanta Limu až dosud chránil zákon o amnestii z roku 1979, znemožňující postavit před soud vojáky za „politické zločiny“ spáchané mezi zářím 1961 až srpnem 1979. Tento zákon v roce 2010 potvrdil brazilský nejvyšší soud.
Odvolací soud ale nyní rozhodl, že tato ustanovení se nevztahují na znásilnění někdejší levicové aktivistky, která uvěznění v tajné mučírně dokázala přežít předstíráním, že ji věznitelé získali na svou stranu.
Výpověď Romeuové
Za vojenské diktatury bylo zavražděno či zmizelo okolo čtyř stovek lidí, připomněla BBC. Podrobná výpověď Romeuové o měsících strávených v „domě smrti“ se stala klíčem k odhalení excesů, jakých se vojáci dopouštěli.
Rozhodnutí soudu přišlo v době, kdy krajně pravicový prezident Jair Bolsonaro vyjadřuje nostalgii za érou vojenské diktatury.
Prokurátoři se již dříve snažili bývalého seržanta Limu stíhat za zločiny spáchané v tajné mučírně v 70. letech, ale soudce státu Rio de Janeiro jej odmítl postavit před soud s argumentem, že Limu chrání zákon o amnestii.
Prokurátoři se odvolali a soudci federálního tribunálu v poměru dva ku jednomu rozhodli případ proti seržantu Limovi otevřít. Akceptovali argument, že Lima je obviněn ze zločinů proti lidskosti, na které se zákon o amnestii nevztahuje.