Brémy zakázaly speciální gesto ve školách. Připomíná pozdrav turecké krajní pravice
Severoněmecké město Brémy zakázalo používání „tiché lišky“ ve školách. Gesto, při kterém ruka připomíná zvíře se vztyčenýma ušima a zavřenou tlamou, dětem původně signalizovalo, že mají přestat mluvit a poslouchat učitele. Podle úřadů se ale „liška“ příliš podobá gestu turecké krajní pravice.
Takzvaný „vlčí pozdrav“ je symbolem a identifikačním logem Šedých vlků. Tato pravicově extremistická skupina má odhadem 20 000 členů v Německu i mnoho dalších mimo něj, píše britský list The Guardian. Toto gesto nedávno vyvolalo diplomatický a sportovní spor, když ho turecký fotbalista Merih Demiral během utkání proti Rakousku na mistrovství Evropy použil k oslavě svého gólu.
Demiral si za kontroverzní gesto nezahraje semifinále mistrovství Evropy, trest potvrdila UEFA
Číst článek
Ačkoli „vlčí pozdrav“ není v Německu zakázán, jeho používání bylo odsouzeno ministryní vnitra Nancy Faeserovou, která řekla, že „využívání fotbalových šampionátů jako platformy pro rasismus“ je „naprosto nepřijatelné“. Po předvolání tureckého velvyslance v Berlíně a německého velvyslance v Ankaře udělila evropská fotbalová organizace UEFA Demiralovi dvouzápasový zákaz.
Patricia Brandt, mluvčí školského úřadu v Brémách, uvedla, že téma gesta „tichá liška“ a jeho možného zákazu bylo dlouho diskutováno, ale nyní město nemělo jinou možnost. „Politický význam tohoto gesta je naprosto neslučitelný s hodnotami města Brémy,“ řekla s tím, že i tak stále více učitelů považuje gesto za „pedagogicky zastaralé“.
Symbol tiché lišky používají učitelé nejen v Německu, ale po celém světě, připomíná The Guardian. Gesto je známé pod různými názvy, někde existuje jako šeptající liška nebo naslouchající liška.