Brémy zakázaly speciální gesto ve školách. Připomíná pozdrav turecké krajní pravice

Severoněmecké město Brémy zakázalo používání „tiché lišky“ ve školách. Gesto, při kterém ruka připomíná zvíře se vztyčenýma ušima a zavřenou tlamou, dětem původně signalizovalo, že mají přestat mluvit a poslouchat učitele. Podle úřadů se ale „liška“ příliš podobá gestu turecké krajní pravice.

Brémy Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Turecký fotbalista Merih Demiral použil kontroverzní gesto k oslavě svého gólu proti Rakousku

Turecký fotbalista Merih Demiral použil kontroverzní gesto k oslavě svého gólu proti Rakousku | Zdroj: Profimedia

Takzvaný „vlčí pozdrav“ je symbolem a identifikačním logem Šedých vlků. Tato pravicově extremistická skupina má odhadem 20 000 členů v Německu i mnoho dalších mimo něj, píše britský list The Guardian. Toto gesto nedávno vyvolalo diplomatický a sportovní spor, když ho turecký fotbalista Merih Demiral během utkání proti Rakousku na mistrovství Evropy použil k oslavě svého gólu.

Demiral si za kontroverzní gesto nezahraje semifinále mistrovství Evropy, trest potvrdila UEFA

Číst článek

Ačkoli „vlčí pozdrav“ není v Německu zakázán, jeho používání bylo odsouzeno ministryní vnitra Nancy Faeserovou, která řekla, že „využívání fotbalových šampionátů jako platformy pro rasismus“ je „naprosto nepřijatelné“. Po předvolání tureckého velvyslance v Berlíně a německého velvyslance v Ankaře udělila evropská fotbalová organizace UEFA Demiralovi dvouzápasový zákaz.

Patricia Brandt, mluvčí školského úřadu v Brémách, uvedla, že téma gesta „tichá liška“ a jeho možného zákazu bylo dlouho diskutováno, ale nyní město nemělo jinou možnost. „Politický význam tohoto gesta je naprosto neslučitelný s hodnotami města Brémy,“ řekla s tím, že i tak stále více učitelů považuje gesto za „pedagogicky zastaralé“.

Symbol tiché lišky používají učitelé nejen v Německu, ale po celém světě, připomíná The Guardian. Gesto je známé pod různými názvy, někde existuje jako šeptající liška nebo naslouchající liška.

Jan Dlouhý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme