Levice a pravice. Nesmiřitelné tábory. Jedni jezdí na snowboardu, druzí na lyžích – jak by nám patrně vysvětlil Václav Klaus. Co ale pravice a levice říká o našich politických postojích?
V politice roste význam liberalismu a konzervatismu. Slovenský premiér Robert Fico by rád „hráz proti progresivismu a liberalismu“, maďarský premiér Viktor Orbán zas buduje otevřeně neliberální režim.
AfD předem zapověděla vstup na akci novinářům magazínu Der Spiegel, levicovému listu taz a nakladatelství Axel Springer, které vydává deníky Bild a Die Welt. Prý kvůli nedostatku místa.
Severoněmecké město Brémy zakázalo učitelům používání gesta „tiché lišky“ signalizující, aby se děti utišily a poslouchaly učitele. Podle úřadů se totiž podobá pozdravu turecké krajní pravice.
„Máme tři bloky neschopné dosáhnout většiny, což situaci činí neovladatelnou. Ve volbách se sice můžete potkat se spojenectvími, pro reformy je pak ale složité většinu najít,“ říká Emmanuel Galiero.
Vzhledem k předvolebním průzkumům favorizujícím Národní sdružení se původní protest proti vítězství krajní pravice ve Francii v podstatě změnil v nadšenou oslavu její porážky.
Strany krajní pravice v Evropě nyní zažívají nárůst voličské podpory. Ve všech zemích je spojuje několik základních rysů – nacionalismus, včetně odporu k migraci, konzervatismus v kulturních tématech.
Francouzská krajní pravice čelí před volbami kritice. Francouzi s dvojí národností vnímají krok jako stigmatizaci. „Je to rozdělování na lepší a horší Francouze,“ tvrdí česko-francouzská občanka.
Odpůrci krajní pravice ve Francii se snaží zablokovat pravicovému Národnímu sdružení (RN) možnou cestu k vládě poté, co tato strana dosáhla v prvním kole voleb historického vítězství.
V prvním kole voleb ve Francii vyhrálo Národní sdružení. „Program je pravicový," říká pro Plus Jan Charvát, odborník na extremismus z Institutu politologických studií FSV Univerzity Karlovy.
Princátko krajní pravice či oddaný poskok Marine Le Penové. Nejen tak se před předčasnými volbami ve Francii mluví o Jordanovi Bardellovi, mladém šéfovi Národního sdružení.
Jako jeden z důvodů pro rozhodnutí rozpustit parlament se podle expertů nabízí i Macronovo skálopevné přesvědčení, že Francouzi si extrémně pravicového premiéra už jen z principu nezvolí.
Marine Le Penová, šéfka nacionalistického Národního shromáždění, se v sobotu ocitla v podobné situaci jako její otec před 22 lety. Také proti jeho možnému vítězství ve volbách Francie protestovala.
„Ukazuje světu dvě tváře. Na evropské úrovni se sice její strana prezentuje jako konzervativní, ještě před dvěma lety by ale sblížení s Ursulou von der Leyenovou bylo nemyslitelné,“ míní Luca Barana.
I přestože mladí lidé do 25 let před pěti lety podporovali stranu Zelených, letos v eurovolbách dali šestnáct procent svých hlasů AfD. Tedy o jedenáct procentních bodů víc než před pěti lety.
Nejsilnější středopravé uskupení zůstává, současně ale posiluje krajní pravice. Je to zdvižený prst,“ říká bývalý europoslanec Pavel Telička v rozhovoru pro Český rozhlas Plus.
Posílení krajní pravice může podle expertů znamenat, že Evropský parlament nebude příliš nakloněný přijímání norem souvisejících s bojem proti změnám klimatu.
Národní sdružení chce znovu vyhrát eurovolby ve Francii. Spoléhá přitom i na mladé voliče, které dokáže oslovit jako žádná jiná strana. Jakou roli v tom hraje mladý lídr Jordan Bardella?
Belgický premiér Alexander De Croo zákaz večer označil za nepřijatelný a útok na svobodu projevu jen několik týdnů před evropskými volbami. Britský premiér rozhodnutí vnímá jako krajně znepokojivé.
Wildersova nacionalistická Strana pro svobodu (PVV) volby vyhrála, ale nemá většinu. Wilders se už dříve nechal slyšet, že by menšinovému či odbornému kabinetu dal přednost před předčasnými volbami.
Protesty se konají už několik týdnů. Lidem vadí, že populární strana, kterou podporuje asi pětina voličů, stále častěji mluví o nuceném vystěhování lidí nebo o zrušení stranického systému.
Reportér České televize v Německu Pavel Polák připomíná, že AfD se od svého vzniku postupně radikalizuje. V posledních průzkumech mírně ztrácí, stále ale zůstává druhou nejsilnější stranou v zemi.
Demonstranti v Mnichově dorazili s transparenty odsuzujícími pravicově extremistické myšlenky. Na plakátech bylo možné číst nápisy jako „Poučme se z historie, místo abychom ji opakovali“.