‚Neřízený brexit by nebyl dobrý pro nikoho.‘ Debata o odchodu Británie z EU bude pokračovat

I nadále je podle britské premiérky Theresy Mayové možné získat od Evropské unie další záruky, které umožní ratifikaci smlouvy o brexitu v britské Dolní sněmovně. Mayová to řekla po pátečním jednání na summitu v Bruselu.

Brusel/Londýn (Aktualizováno: 15:49 14. 12. 2018) Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Britská premiérka Theresa Mayová

Britská premiérka Theresa Mayová | Foto: Piroschka Van De Wouw | Zdroj: Reuters

Prezidenti a premiéři ostatních 27 zemí unie v noci na pátek ve společném prohlášení vysvětlili svůj pohled na pro mnoho britských poslanců sporné záložní řešení režimu na irské hranici.

Lídři zemí Evropské unie jednomyslně prodloužili sankce proti Rusku

Číst článek

Podle britské premiérky Theresy Mayové má v noci zveřejněný dokument jako formální závěr summitu unie právní status.

Britská premiérka podle svých slov chápe, že EU nehodlá měnit text samotné dohody o britském odchodu, ale její páteční rozhovory s kolegy z unijních zemí prý ukázaly, že další vyjasnění a diskuse je možná.

„Práce ještě zbývá a v příštích dnech budeme jednat o tom, jak získat další záruky, které potřebuje britský parlament,“ uvedla. 

„Je to v zájmu Británie i Evropské unie, abychom to vyřešili, protože neřízený brexit by nebyl dobrý pro nikoho,“ dodala Mayová.

Irská pojistka jen jako záložní plán

V nočním dokumentu dalo 27 ostatních zemí unie najevo, že irská pojistka je záložní plán. Ideálně by vůbec neměl být po konci přechodného období po brexitu ani spuštěn, protože do té doby se Brusel a Londýn chtějí dohodnout na novém a lepším řešení v rámci budoucího těsného obchodního partnerství Británie a EU.

Britská média o cestě premiérky Mayové do Bruselu: porážka, ponížení, neúspěch

Číst článek

Jednání o něm by měla začít co nejdříve po brexitu a příprava ještě dříve. Pokud se dohodu nepodaří sjednat včas a irská pojistka, fakticky držící Severní Irsko v evropské celní unii, naskočí, měla by být opět jen dočasným řešením, dokud jej nenahradí nová a co nejrychleji dojednaná dohoda.

Mayová uvítala v noci odsouhlasenou stránku závěrů 27 zemí. Jsou prý „tím nejjednoznačnějším vyjádřením, které jsme dosud ze strany EU slyšeli“. Evropští partneři podle ní dali jasně najevo, že se po ratifikaci dohody o vystoupení chtějí s britskou stranou rychle domluvit na nové smlouvě upravující budoucí těsné hospodářské partnerství.

„Klíčem a zásadní věcí v tomto ohledu je, jaké bude naše budoucí partnerství s EU,“ podotkla Mayová. Ze strany unie je podle ní jasné, že dohodu o budoucím těsném vztahu si Evropská unie přeje stejně jako Londýn, a hodlá na ní proto intenzivně pracovat. Připustila, že vyjednávání v poslední fázi budou tvrdá.

Odvolané hlasování. Britský parlament posoudí brexitovou dohodu nejdřív v lednu

Číst článek

Podle diplomatů ale z finální verze nočního prohlášení EU27 vypadl původně navržený bod, v němž premiéři a prezidenti výslovně uváděli, že jsou připraveni v budoucnu britské straně poskytnout ještě další záruky.

Mayová, která původně odvolala dopředu prohrané hlasování o rozvodové smlouvě plánované na dnešní týden, v Bruselu v pátek potvrdila, že text Dolní sněmovně předloží do 21. ledna.

Na otázku, proč by jí měly ostatní země pomáhat, když je potvrzení skeptickými britskými poslanci dál jen málo pravděpodobné, britská premiérka zdůraznila, že cílem EU je právě prosazení měsíce dojednávané dohody.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme