Británie se potýká s nástupem třetí vlny covidu, varují experti. Šíření indické varianty budí nové obavy
Navzdory rychlému postupu v očkování se Velká Británie potýká s novým nárůstem počtu případů, a někteří odborníci dokonce hovoří o nastupující třetí vlně koronaviru. Epidemiologové a poradci premiéra Borise Johnsona proto vyzývají politiky, aby odložili rozvolňování restrikcí, ke kterému má dojít 21. června. Situaci ve Spojeném království zkomplikovalo šíření nakažlivější „indické“ varianty, která budí obavy i v dalších zemích včetně Česka.
S postupujícím očkováním a snižováním počtu nových případů nákazy ve Spojeném království vládl optimismus, zprávy posledních dnů ale v zemi vyvolávají nové znepokojení.
Vévodkyně Kate dostala první dávku vakcíny. Poděkovala všem, kteří pomáhají s očkováním
Číst článek
Od poloviny dubna se počty nově odhalených případů covidu-19 pohybovaly kolem 2000 za 24 hodin, v posledních nejméně pěti dnech se ale denní přírůstky nakažených šplhají přes 3000 a s rostoucími statistikami sílí i varování britských odborníků. Podle nich stojí Spojené království na počátku třetí vlny koronaviru a při dalším rozvolňování je potřeba začít brzdit.
„Počty případů jsou v tuto chvíli samozřejmě relativně nízké – všechny vlny začínají s malým počtem případů, které se objevují někde v pozadí, a pak to najednou bouchne. To, co nyní sledujeme, jsou známky počáteční vlny, a to je klíčové,“ řekl v pondělí pro BBC mikrobiolog Cambridgeské univerzity Ravi Gupta.
Odborník, který je zároveň poradcem britské vlády v boji s epidemií koronaviru, pro stanici BBC dodává, že s ohledem na vysokou proočkovanost populace bude nástup třetí vlny ve Spojeném království spíš pozvolný. V tom ale tkví další nebezpečí.
„Pravděpodobně to bude trvat déle, než když se objevily předchozí vlny, protože máme poměrně vysoký podíl naočkované populace. Po nějakou dobu tu proto může panovat falešný pocit bezpečí a to nás znepokojuje,“ varuje Gupta.
Test covidových vakcín
Velká Británie, která začala s podáváním vakcín na počátku loňského prosince, patří mezi nejvíce proočkované země světa.
Bývalý Johnsonův poradce tvrdí, že premiér koronavirou krizi nezvládl. Politik kritiku odmítá
Číst článek
Podle oficiálních dat obdrželo první dávku necelých 40 milionů lidí, kompletní očkování má za sebou více než 25 milionů Britů, což odpovídá zhruba 40 procentům populace. S ohledem na zhoršující se statistiky ale vláda vyzývá k opatrnosti.
„Vakcíny už mají zjevně velký dopad, otázkou ale je, jak velký,“ prohlásil minulý týden Boris Johnson podle listu The Wall Street Journal. Americký deník zároveň píše, že aktuální nárůst případů v Británii lze vnímat jako test koronavirových vakcín a jejich schopnosti snížit míru hospitalizací i v případě nových, agresivnějších mutací.
Britské úřady totiž současné zhoršení situace připisují především nakažlivější variantě koronaviru s označením B.1.617.2, která se poprvé objevila na konci minulého roku v Indii. „Poslední odhady říkají, že více než polovina a možná až tři čtvrtiny nových případů připadají právě na tuto variantu,“ uvedl minulý čtvrtek britský ministr zdravotnictví Matt Hancock.
Takzvaná indická varianta vyvolává obavy ze dvou hlavních důvodů, píše Wall Street Journal. Britští vědci a poradci tamní vlády odhadují, že může být až o 50 procent přenositelnější než takzvaná britská varianta, která v současnosti dominuje v řadě evropských zemí včetně České republiky. Znepokojení však vyvolává také její možná odolnost vůči vakcínám.
Matematik Levínský: Otevírání klubů je naprosto předčasné, ale pokles epidemie by nemělo ohrozit
Číst článek
Jak totiž upozorňuje americký deník, v případě varianty B.1.617.2 je účinnost vakcín po aplikování první dávky menší než u té britské. Podle anglického úřadu veřejného zdraví (PHE) se v případě britské varianty účinnost po první dávce pohybuje kolem 50 procent, u indické to je jen 33 procent, s píchnutím druhé dávky však účinnost vzroste na zhruba 81 procent.
Úřad v Anglii zároveň došel k závěru, že většina lidí s prokázanou indickou variantou viru nebyla očkovaná a neočkovaní převažují i mezi těmi, kteří po nákaze touto variantou skončili v nemocnici. Například v Boltonu na severozápadě Anglie vyžadovalo hospitalizaci 49 pacientů s covidem-19, obě dávky vakcíny mělo za sebou jen pět z nich.
První data tedy vzbuzují jistý optimismus, jak ale upozorňuje deník The Guardian, poradci britské vlády zatím nedokážou s jistotou odhadnout, jak se nejnovější nárůst případů nakonec promítne do počtu hospitalizovaných a obětí. Případné zahlcení nemocnic novými pacienty s covidem-19 přitom vyvolává značné obavy odborníků.
Po měsících omezeného fungování je zdravotnictví přetíženo odloženými operacemi a dalšími úkony, které se kvůli epidemii covidu-19 v minulých měsících nemohly uskutečnit, třetí vlna koronaviru tak pro něj může znamenat další ránu. I proto se volání po odložení naplánovaného harmonogramu rozvolňování v zemi ozývá stále hlasitěji.
Třetí vlna v Británii
Podle BBC se zrušení části restrikcí, ke kterému má dojít 21. června, týká například maximální kapacity kulturních představeních, svateb a dalších akcí, otevřeny by mohly být také třeba noční kluby. Odborníci ale nyní vyzývají k tomu, aby se rozvolnění odložilo a vláda dál trvala například na práci z domova, pokud je to jen trochu možné.
Britská je alfa, indická delta. Světová zdravotnická organizace nově označuje mutace podle řecké abecedy
Číst článek
Jestli se červnové uvolnění restrikcí nakonec uskuteční, má Johnsonův kabinet rozhodnout za dva týdny.
„Pokud se nestane zázrak, další červnové otevírání bude znamenat velké riziko. S ohledem na nárůst případů, který dnes sledujeme, by tedy vláda nadcházející rozvolnění měla ještě přehodnotit,“ říká pro deník The Guardian britský odborník na veřejné zdraví Martin McKee.
Nové případy se nyní soustřeďují jen v některých oblastech, jako je například Bolton, Bedford či Blackburn a Darwen. V těchto nejpostiženějších obcích sice od druhé poloviny května platí přísnější opatření, která mají šíření nákazy zbrzdit, to se ale příliš nedaří.
„Už nyní vidíme, že současná opatření rychlý nárůst případů v mnoha částech země zatím nezastavila. Skutečně to vypadá, že jsme na počátku třetí vlny,“ podotýká McKee.
Na šíření takzvané indické varianty ve Velké Británii v minulých dnech reagovaly i některé evropské země. Francouzská vláda oznámila zákaz letů z Británie s výjimkou neodkladných cest, k podobnému opatření přikročilo i Rakousko, a například Německo zavedlo pro cestující z Británie povinnou dvoutýdenní karanténu.
‚Hybrid‘ variant z Vietnamu
Případy indické varianty, která se nyní šíří ve Spojeném království, zachytily také laboratoře v Česku. Podle pondělní zprávy Státního zdravotního ústavu jich bylo odhaleno celkem devět.
„Především detekce B.1.617.2 v rámci komunitního šíření je alarmující zjištění. Proto je třeba přistupovat s maximální mírou obezřetnosti k možnostem vzájemného importu nežádoucích variant, které by mohly mít za následek další pandemickou vlnu,“ napsal zdravotní ústav, který upozornil především na snadnější schopnost šíření indické varianty a „možnost úniku“ před ochranou získanou po očkování.
Z těchto důvodů také indická varianta figuruje na seznamu „zvláště znepokojivých verzí viru s celosvětovým dopadem“, na který Světová zdravotnická organizace v minulosti zařadila také varianty objevené v Británii, Jihoafrické republice a Brazílii.
Od minulého týdne vyvolává nové obavy také „hybrid“ indické a britské varianty covidu-19 zachycený ve Vietnamu. Tomu se loni dařilo mít šíření nemoci pod kontrolou – od začátku pandemie do konce letošního dubna tamní úřady evidovaly jen 3100 potvrzených případů nákazy a 35 úmrtí – v posledních týdnech se však země potýká s nástupem nové vlny, která se v zemi rychle šíří.
V současnosti tak celkové statistiky nakažených ve Vietnamu šplhají přes 7000 a na necelých 50 vzrostl i počet obětí. Důvodem je zřejmě nově odhalená varianta, která se podle vietnamských úřadů jeví jako výrazně nakažlivější.
„Je to indická varianta s mutacemi, které původně patřily britské variantě,“ přiblížil koncem minulého týdne vietnamský ministr zdravotnictví Nguyen Thanh Long, který novou variantu označil za „velmi nebezpečnou“.
Laboratorní kultury nové varianty podle něj ukázaly, že virus se replikoval velmi rychle. To také vysvětluje, proč se ve velmi krátké době objevilo na různých místech tolik nových případů, dodal Long. Podle něj je ale potřeba novou variantu podrobit dalším analýzám, na kterých nyní Vietnam spolupracuje i se Světovou zdravotnickou organizací.