Každý, kdo bude propuštěn v rámci nového programu, bude přísně monitorován. Vězni, kteří budou podmínečně propuštěni, se mohou do vězení vrátit, pokud znovu spáchají trestný čin.
„Labouristé slíbili voličům až 300 000 nových bytů ročně, kvůli čemuž budou muset změnit řadu předpisů, které dosud developerům ve výstavbě bránily,“ říká v pořadu Jak to vidí... novinář Ivan Kytka.
Ačkoliv se na politické scéně pohybuje teprve devět let, je prvním lídrem labouristů, kterému se po čtrnácti letech vlády konzervativců podařilo sjednotit stranu a dovést ji k volebnímu vítězství.
Britové a Francouzi volili svůj parlament krátce po sobě. Podobnost nespočívala jen v tom, že šlo o náhle vypsané volby ve dvou velkých evropských státech.
Podle nové labouristické vlády v čele s premiérem Keirem Starmerem opatření neřešilo problém s nelegální migrací přes Lamanšský průliv a bylo zbytečně nákladné.
„Působí to trochu dojmem, že konzervativci byli potrestáni za to, že i po velkých skandálech u vlády zůstali příliš dlouho,“ říká novinář a spolupracovník Deníku N v Londýně Ivan Kytka.
Migrační dohoda se Rwandou byla jedním ze stěžejních bodů volebního programu konzervativců Rishiho Sunaka, kteří ale ve čtvrtečních volbách drtivě prohráli.
„Lidé, kteří ho znají osobně, tak neustále opakují do novin, že je charismatický,“ říká o novém britském premiérovi Keirovi Starmerovi politoložka z Oxfordské univerzity.
Sčítání hlasů stále pokračuje. Labouristická strana se dostala k moci poprvé po 14letech vlády konzervativců. Konzervativní premiér Rishi Sunak prohru uznal a vyjádřil zklamání.
Nejnovější průzkumy předpokládají, že v Dolní sněmovně se 650 poslanci by labouristé mohli mít až 431 křesel. Hraje se ale také o to, kdo bude hlavní opoziční silou.
Podle předvolebních průzkumů přeskočila konzervativce i populistická strana Nigela Farage a Konzervativní stranu čeká možná nejslabší volební výsledek v její skoro dvousetleté historii.
Průzkumy předpovídají výrazné vítězství Labouristické strany, která by mohla získat kolem 400 z celkem 650 křesel. Konzervativci zažívají historický propad preferencí, dotahuje je Nigel Farage.
Kvůli obviněním z takových sázek jsou vyšetřováni čtyři lidé napojení na premiéra - včetně ředitele kampaně toryů Tonyho Leeho a policisty z premiérova ochranného týmu.
V demokratických systémech je obvyklé, že se u moci střídá levice s pravicí. Jen výjimečně se ale stává, aby představitelé byznysu veřejně podpořili levicové strany. Teď se právě to stalo v Británii.
Na oznámení bylo nejpřekvapivější načasování, protože nebylo jasné, proč vůdce konzervativců uspíšil datum voleb, když jeho strana za labouristy v průzkumech nadále zaostává o dobrých dvacet procent.
Labouristé vyzývají ke změně a Skotská národní strana zase po skandálu své bývalé lídryně volá po tom, aby Skotové „volili srdcem“. Konzervativci spoléhají na nízkou inflaci a zastavení růstu migrace.
Konzervativci zaostávají v průzkumech a utrpěli porážky v několika doplňovacích volbách do parlamentu. Očekává se, že ztráty patrně zvýší tlak na premiéra Rishiho Sunaka, aby opustil své funkce.
Většina v Dolní sněmovně britské vládnoucí Konzervativní straně sice zůstává, výsledek je ale odrazem otřesené reputace konzervativců, s níž půjdou do parlamentních voleb, píší britská média.
23:57
Nový Zéland||Marie Pochobradská|Zprávy ze světa|Svět ve 20 minutách
Nový Zéland je jednou z mála zemí, v jejichž čele stojí ženy. Podle Meziparlamentní unie tvoří ženy celosvětově jen něco málo přes čtvrtinu zákonodárců. A pouze pět zemí sdílí úspěch Nového Zélandu.
„Měla tolik moci a politického kapitálu, pak to zvorala,“ poznamenal na adresu britské premiérky Liz Trussové pro server iROZHLAS.cz politický komentátor Jonathan Lis.
V druhé debatě vyhrál Sunak hlasování publika o tom, kdo byl více přesvědčující. Trussová však nadále vede v průzkumech, kde jí agentury přičítají náskok až o 10 procentních bodů.
Konzervativní strana ztratila dva poslance. V doplňovacích volbách totiž prohrála ve dvou obvodech. Za prohrou je rostoucí nedůvěra ve vládu Borise Johnsona, která se potýká s řadou problémů.
Ačkoli výsledky hlasování ještě ústřední volební komise neoznámila, šéf opoziční středopravicové Nacionalistické strany Bernard Grech už uznal porážku.
Maltské parlamentní volby dosahují účasti až 95 procent, očekává se třetí vítězství Labouristické strany za sebou. Abelův předchůdce přitom odstoupil kvůli přátelství s účastníkem vraždy novinářky.
Už pět konzervativních poslanců napsalo dopis, ve kterém vyjadřují nedůvěru současnému premiérovi Borisi Johnsonovi. Aby byl z čela konzervativců odvolán, musí jich napsat 54.
Prosadit opatření se Johnsonovi podařilo i přes to, že proti plánu hlasovaly desítky členů z jeho vlastní Konzervativní strany. Většina restrikcí byla schválena jen díky podpoře opozičních labouristů.
Vláda Borise Johnsona tvrdí, že zásobovací krize v Británii se zlepšuje. Podle opozice ale pro vyřešení nedělá dost. Kdo je za kolaps dodavatelských řetězců zodpovědný? Může za něj odchod z EU?