Vína z britského vládního sklepa letos mizela rychleji, jednání o brexitu za to prý nemohou
Přes sto let starý vinný sklep britské vlády, jehož obsah napomáhal k hladkému chodu diplomacie během dvou světových válek i v období konce britského impéria, byl letos během vypjatých jednání o brexitové dohodě opět „plně vytížen“, napsal deník The Times. Údaje zveřejněné ministerstvem zahraničí, které sklep spravuje, totiž ukázaly, že konzumace vína z vládní zásobárny v roce 2018 vzrostla oproti minulému roku o pětinu.
Celkem se vypilo 3935 lahví vína a tvrdého alkoholu. Vládní vinný sklep je chudší mimo jiné o 20 lahví Château Grand-Puy-Lacoste ročník 1990, které se prodává za 150 liber (asi 4300 korun) za lahev.
Opoziční labouristé se pokusí sesadit premiérku Mayovou. Chtějí předčasné volby
Číst článek
„Výroční zpráva (ministerstva zahraničí) ale bohužel neupřesňuje, kdo kterou lahev vypil,“ konstatoval deník The Times. Dokument podle něj stejně tak neuvádí, že ke zvýšené spotřebě přispěly rozhovory o odchodu Spojeného království z Evropské unie.
„Vyšší konzumaci místo toho připisuje nízké spotřebě v předchozím roce a letošnímu setkání hlav Společenství (Commonwealthu),“ napsal britský tisk.
Vína i k pozdějšímu prodeji
Vyšší spotřeba vína ale podle listu nejde na rozdíl od ostatních výdajů souvisejících s brexitem na vrub daňových poplatníků, neboť vládní vinný sklep je finančně soběstačný. Od roku 2012 získává peníze na nové přírůstky prodejem vzácných vín.
Některá nově zakoupená vína jsou tak určená k okamžitému vypití, zatímco jiná budou ve vládním sklípku zrát a později budou se ziskem prodána. Vína ve vládním sklepě, který se nachází v suterénu rezidence Lancaster House, nyní mají hodnotu asi 3,2 milionu liber (přes 91 milionů korun).