Britští republikáni diamantové jubileum královny neslaví. Měli by radši prezidenta
Kdysi málem připomínali ilegální sektu. Dnes se britští odpůrci monarchie už odváží na denní světlo, aby obhajovali republikánskou variantu politického zřízení. I ti nejbojovnější z nich ale tuší, že se názvu „Spojená republika Velké Británie a Severního Irska“ v dohledné době sotva dočkají.
„Osobně proti královně nic nemáme. Náš odpor se týká instituce, tedy monarchie. Sama Alžběta II. byla po většinu ze šedesáti let na trůnu neškodná a nenápadná,“ rýpnul si Peter Tatchell.
Tatchell je politický aktivista, rodilý Australan - což ledacos vysvětluje - a také podle pocitu londýnského zpravodaje Jiřího Hoška profesionální provokatér.
Argumenty svého tábora, který ani po smrti princezny Diany nečítal více než 20 procent Britů, má dobře rozmyšlené.
S britským republikánským aktivistou Peterem Tatchellem rozmlouval londýnský zpravodaj ČRo Jiří Hošek
„Služebnictvo královské rodiny čítá přes 700 docela špatně placených osob,“ kroutí hlavou Tatchell a pokračuje útočně:
„Příslušníky královské rodiny oblékají, vymačkávají jim zubní pastu a leští boty. Prostě dělají věci, které obyčejní lidé provozují automaticky sami.“
Peter Tatchell vystřeluje jeden jedovatý šíp za druhým. Monarchie, v níž se na trůn nemůže dostat žádný černoch, mu připadá rasistická. Vadí mu i taková věc, že královna za 60 let, co je na trůnu, nevzala do úst slova ‚gay‘ nebo ‚lesba‘.
Republikáni by si představovali, že Británie bude mít nízko nákladový prezidentský úřad s hlavou státu, plnící pouze ceremoniální roli. Prezident by se volil přímo.
„Byl bych první, kdo přivítá, pokud se královna o zvolení do prezidentské funkce bude ucházet. Kdyby vyhrála, což je docela dobře možné, tak výsledek hlasování samozřejmě uznám,“ souká ze sebe republikánský předák další věty, za které by dříve poddané Jejího Veličenstva čekal nejspíš popravčí špalek.
Peter Tatchell uznává, čeho Alžběta II. nebo princ Charles dosáhli díky nejrůznějším charitativním projektům.
„Stejně tak to ale mohl udělat demokraticky zvolený prezident,“ opakuje Tatchell svou písničku.
Nad klíčovou skutečností ale bezmocně krčí rameny. Odstranění monarchie má dnes v Británii ve svém programu jedna jediná strana, a sice Zelení.