Brusel žaluje pět zemí EU včetně Česka za nedostatečné provádění nařízení o digitálních službách
Evropská komise (EK) se rozhodla zažalovat Českou republiku, Španělsko, Kypr, Polsko a Portugalsko za nedostatečné provádění nařízení o digitálních službách (DSA). Komise o tom ve středu informovala v tiskové zprávě. Záležitostí by se měl nyní zabývat Soudní dvůr Evropské unie.
Pěti členským státům unijní exekutiva vytýká, že nejmenovaly nebo nezmocnily národního koordinátora digitálních služeb a nestanovily pravidla pro sankce za porušení předpisů podle nařízení o digitálních službách.
Co je nelegální offline, má být nelegální i online. Zavádění pravidel EU se ale v Česku dál zpožďuje
Číst článek
Norma po členských státech požaduje, aby určily jeden nebo více příslušných orgánů, které budou vykonávat dohled nad DSA a jeho vymáháním. Jeden z těchto orgánů se měl také do 17. února 2024 stát takzvaným národním koordinátorem (Digital Services Coordinator, DSC).
Koordinátoři a pravidla
Tito koordinátoři jsou podle unijní exekutivy nezbytní pro „dohled nad nařízením DSA a jeho vymáháním a pro zajištění jednotného uplatňování tohoto nařízení v celé unii, a to ve spolupráci s Evropskou komisí“.
Polsko národního koordinátora k plnění úkolů podle nařízení DSA nejmenovalo a nezmocnilo. Ačkoliv Česko, Kypr, Španělsko a Portugalsko koordinátory jmenovaly, nesvěřily jim nezbytné pravomoci k plnění úkolů podle unijního nařízení, uvádí komise.
Nařízení rovněž vyžaduje, aby členské státy stanovily pravidla pro sankce za porušení normy, což všechny výše uvedené členské státy neučinily, stojí v prohlášení. Komise proto zahájila řízení o nesplnění povinnosti zasláním výzev Česku, Kypru, Polsku a Portugalsku dne 24. dubna 2024 a Španělsku dne 25. července 2024.
Po tomto kroku následovala odůvodněná stanoviska Česku, Kypru a Portugalsku dne 3. října 2024 a Španělsku a Polsku dne 16. prosince 2024. Vzhledem k tomu, že členské státy nepřijaly nezbytná opatření, unijní exekutiva se rozhodla postoupit případ členských států Soudnímu dvoru EU.
Regulace sociálních sítí není cenzura, po Muskovi chceme transparentnost, vysvětluje Gregorová
Číst článek
Co je DSA
Nařízení o digitálních službách komplexně upravuje sektor digitálních služeb v rámci EU a jeho cílem je zajistit správné fungování jednotného trhu, udržovat bezpečné online prostředí a chránit základní práva uživatelů. DSA stanovuje pravidla a povinnosti pro digitální služby, které fungují jako zprostředkovatelé, tedy propojují uživatele se zbožím, službami a obsahem.
Jde o celé spektrum digitálních služeb, od služeb poskytujících síťovou infrastrukturu přes webhosting až po on-line platformy, jako jsou sociální sítě nebo internetová tržiště.
Nařízení DSA mimo jiné vyžaduje, aby velké internetové platformy a vyhledávače dělaly víc pro boj s nezákonným obsahem a riziky pro veřejnou bezpečnost. Musejí také více dbát na soukromí uživatelů, jinak jim hrozí vysoké pokuty.