‚Třída Ujgurských mučedníků.‘ Budapešť přejmenuje ulice kolem plánovaného čínského kampusu
Budapešťský starosta a představitel maďarské liberální opozice Gergely Karácsony ve středu oznámil, že město přejmenuje ulice okolo plánovaného kampusu čínské univerzity. Cílem je podle politika upozornit na porušování lidských práv v nejlidnatější zemi planety, napsala agentura Reuters.
Ulice mají být pojmenované po různých nepřátelích čínského režimu. Jedna tak ponese jméno tibetského duchovního vůdce dalajlamy, kterého Peking označil za nebezpečného separatistu, jiná připomene čínského katolického biskupa, který byl komunistickým režimem uvězněn.
Celá pandemie vznikla v důsledku režimu, který to nejdřív tutlal, kritizuje Peking sinoložka Lomová
Číst článek
Další se přejmenují na „ulici Svobodného Hongkongu“ nebo „třídu Ujgurských mučedníků“, upozorňující na čínské utlačování ujgurské muslimské menšiny, což mnohé země označují za genocidu. Peking ale veškerá obvinění odmítá.
Plánované změny se přitom týkají oblasti, kde čínská univerzita Fu-tan plánuje otevřít nový kampus pro 6000 studentů. Nabídnout v něm chce podle agentury Reuters studium umění, medicíny, podnikání nebo inženýrství.
Pro zajímavost: k obdobnému kroku se před rokem rozhodl také pražský magistrát. Náměstí, kde sídlí ruské velvyslanectví, přejmenoval po zavražděném ruském opozičním politikovi na náměstí Borise Němcova.
Spor o kampus
„Projekt Fu-tan zpochybní řadu z hodnot, ke kterým se Maďarské zavázalo před 30 lety,“ kritizuje projekt starosta Budapešti Gergely Karácsony, který je představitelem liberální opozice.
Příští rok má v plánu kandidovat v parlamentních volbách a sesadit dosavadního premiéra Viktora Orbána.
Na základě předběžných výsledků z třetí fáze testování schválilo Maďarsko druhou čínskou vakcínu
Číst článek
Toho opozice obviňuje, že se příliš sbližuje s Čínou, Ruskem a dalšími neliberálními vládami. Sám je přitom evropskými zeměmi kritizovaný za výrazné omezování nezávislosti justice a médií.
Zatímco opozice plán výstavby čínského kampusu odsuzují, maďarská vláda ho obhajuje s tím, že projekt umožní „učit se od nejlepších na světě“. Podle průzkumu liberálního think tanku Republikon Institute ale 66 procent Maďarů s výstavbou nesouhlasí.
Orbán už byl v minulosti kritizován například za legislativní změny, kvůli kterým se Středoevropská univerzita, největší soukromá univerzita v Maďarsku založená Georgem Sorosem, musela přestěhovat do Rakouska.
Otázku vztahů Maďarska s Čínou také nedávno otevřelo urychlené schválení čínské vakcíny, kterou zatím nepovolily evropské úřady, nebo čínská půjčka za 2,1 miliardy dolarů na vybudování železnice spojující Budapešť a Bělehrad.