Protesty po jmenování nového biskupa v Černé Hoře silně připomínají 90. léta
Ve středomořské Černé Hoře vyvolalo víkendové jmenováno biskupa silné emoce a protesty, píše rakouský Der Standard. Srbská ortodoxní církev totiž vybrala nového představeného Joanikije II., který se ujal vedení pravoslavných. Během inaugurace ve městě Cetinje vlály z aut srbské vlajky a ceremoniál navštívili státní představitelé.
Srbský patriarcha Porfirije a nový metropolita Joanikije II. museli být na místo bohoslužby a jmenování přepraveni vojenskými helikoptérami, neboť demonstranti barikádami blokovali cestu, stříleli do vzduchu, policie na to odpověděla vodními děly. Zranění jsou na obou stranách.
Poslechněte si celý přehled zahraničního tisku doplněný o informace k plánované návštěvě papeže na Slovensku
Srbská pravoslavná církev má blízko k vládním politikům a mezi Černohorci panují obavy, že nový biskup bude prodlouženou rukou Srbů v osamostatněné Černé Hoře. To pro Černohorce znamená silné rozčarování. Proto se mnozí vydali do ulic stavět barikády, odpovědí byl zásah policie se slzným plynem.
Srbové totiž neustoupili ani o píď od myšlenky uspořádat inauguraci biskupa právě v Cetinje, které je úzce spojené s historickou státností Černohorců.
Srbský patriarcha Porfirij nechtěl ovšem o stěhování slavnosti do neutrálnějšího hlavního města Podgorici ani slyšet.
Silně to připomíná 90. léta a období, kdy se nacionalismus na Balkáně přelil do krvavých válek, myslí si Der Standard. Politika v jihovýchodní Evropě se ale nezmění do doby, než politici přestanou zneužívat náboženství nebo národní cítění pro své vlastní mocenské důvody.
Kromě srbského prezidenta Alexandra Vučiće platí tato výtka i na toho černohorského Mila Đjukanoviće, který se biskupské inaugurace, navzdory kritikám za údajnou zaujatost, zúčastnil. Černá Hora se od Jugoslávie osamostatnila před 15 lety.