Česká firma nadsazovala cenu nábojů pro Ukrajinu, tvrdí německý deník. Přeprodala 90 tisíc kusů
Česká muniční iniciativa dlouhodobě platí za projekt, díky kterému Praha od ostatních spojenců sbírá chválu a uznání. Úterní vydání německého deníku Handelsblatt to ale vidí jinak, a tvrdí, že na společných nákupech dělostřeleckých nábojů výrazně vydělával jeden překupník. Má jít o společnost Excalibur Army, spadající pod český zbrojní holding Czechoslovak group.
Podle deníku Handelsblatt společnost Excalibur Army výrazně nadsazovala ceny nábojů. Od jednoho tureckého partnera údajně odkoupila dělostřelecké granáty v přepočtu za asi 62 tisíc korun za kus. Od správců iniciativy pak ale za každý z nich inkasovala asi 80 tisíc.
Česko dodalo Ukrajině přes 20 milionů kusů munice. Do konce roku přibude dalších 500 tisíc, uvedl Fiala
Číst článek
Takto přeprodaných granátů mělo být až kolem 90 tisíc kusů, nastřádané zisky tak mohly přesahovat miliardu korun.
V pondělí premiér Fiala uvedl, že na iniciativu dohlíží mezirezortní komise. Od začátku je podle něj možná kontrola ze strany dárců, kterou již využilo například Dánsko.
Premiér to zmínil proto, že iniciativa byla terčem kritiky ještě před úterním příspěvkem Handelsblattu. Kritizoval ji například senátor zvolený za Piráty Lukáše Wagenknecht.
Česká iniciativa, která shání munici pro Ukrajinu, by měla do konce roku dodat 500 tisíc kusů nábojů. Před časem dorazila na Ukrajinu první zásilka zhruba 50 tisíc kusů.
Ministerstva výroky odmítají
Handelsblatt připouští, že jde o citlivé téma, mezi všemi aktéry panuje shoda, že pomoc Ukrajině je na prvním místě. Kvůli přirážkám však Kyjev přichází o část nábojů, na které nezbydou peníze.
Neznalost neomlouvá lži, píše resort o údajně drahé munici pro Ukrajinu. Senátor si za čísly stojí
Číst článek
Podle deníku je těžké najít člověka, který chce na tohle téma otevřeně mluvit do médií, i s ohledem na to, že Ukrajina zkrátka dělostřelecké náboje akutně potřebuje.
A jak na tato tvrzení reagují zbrojaři nebo politici? Excalibur Army ani česká agentura, která na iniciativu dohlíží, neodpovídá.
Německé Ministerstvo obrany vzkazuje, že rozhodujícím faktorem je nabídka a poptávka, a že je jasné, že něco podraží, když je o to enormní zájem. I cena, kterou si účtovali čeští překupníci, byla podle rezortu v přijatelném rozmezí.
Deník se opírá hlavně o výroky senátora Lukáše Wagenknechta, který v posledních týdnech argumentuje podobnými čísly jako deník, a tvrdí, že Ukrajina kvůli přirážkám přišla nejméně o 22 tisíc nábojů.
Wagenknechtova tvrzení české Ministerstvo obrany odmítlo, a varovalo jej, že takto ohrožuje další pomoc pro Kyjev.
Německé novináře toto téma zajímá hlavně proto, že Spolková republika je největší přispěvatel v celé iniciativě, a vláda má navíc problémy s rozpočtem, kvůli kterému potřebuje zbylé peníze utratit co nejsmysluplněji.