Čeští archeologové se o svá naleziště v Egyptě nemusí bát
Pyramidy odporují islámu a musíme je zalít do vosku. I to zaznělo po revoluci v Egyptě. Pravda, šlo o ojedinělý extremistický názor. Ale má se egyptologie obávat politických změn? Po letech z jejího čela odešel světoznámý Zahí Hawas. A změny jakéhokoliv druhu jsou teď v Egyptě populární. Archeologové ale věří, že v jejich oboru povedou k lepšímu.
„Egypťané jsou hrdí na to, že jejich země byla kolébkou civilizace a uvědomují si, že toto kulturní dědictví patří celému světu,“ říká Mahmoud El Halwagi, ředitel káhirského muzea egyptologie. A dodává, že Egypťané nejsou přece barbaři.
„Ať už zemi povládne kdokoliv, tak bude chránit toto bohatství. Tady se nikdy nemůže stát to, co v Afghánistánu.“
Připomíná odstřel 15 set let starých soch stojícího Buddhy v afghánském Bamjánu Talibánem.
Naopak situace v egyptologii se podle všeho zlepšuje.
Reportáž Ondřeje Boudy o současné archeologii přímo z egyptské Káhiry v Ranním Radiožurnálu .mp3
„Spousta egyptských archeologů dostává šance pracovat na svých projektech. Egypt se otevírá, a tím bych řekl, že se otevírají i nové možnosti egyptské archeologie. Naopak v této oblasti je tady více entuziasmu,“ říká Miroslav Bárta, ředitel koncese pro výzkum v Egyptě.
Revoluční nadšení se podle jeho slov přeneslo i do egyptologie.
„Já jsem vedoucí výkopových prací, to s oblibou říkám,“ vysvětluje Miroslav Bárta, který se do budoucna větších komplikací neobává.
„Já si myslím,ž e Egypťané i velmi dobře uvědomují, že ve spolupráci s expedicemi z jiných zemí, z jiných koutů světa je ta jejich síla egyptské archeologie a v tomto ohledu se skutečně mnoho nezměnilo, naopak si myslím, že diskuse s námi vyhledávají ještě více,“ dodává český egyptolog.
Také ředitel káhirského muzea Halwagi ujišťuje, že čeští archeologové se o svá naleziště bát nemusí.
„Politická situace se mění. Ta archeologická zůstává stále stejná. S českými kolegy spolupracujeme už mnoho desítek let a jejich nálezy patří mezi nejlepší kousky našeho muzea,“ ujišťuje.
Otevření egyptologie světu
Přesto revoluční změny postihly už i tento obor. Z jeho čela odešel Zahí Hawas – muž který byl léta synonymem pro egyptologii.
„Egyptologie je větší než jeden člověk. Zahí Hawas byl jen jedním z dlouhé řady jejích představitelů. A jsme mu vděční za to, co pro celý obor udělal,“ vysvětluje Mahmoud El Halwagi.
A i když je dnes řadou bývalých kolegů proklínán, tak některé zásluhy už mu nikdo nevezme.
„Jeho obrovský přínos byl, že otevřel egyptskou archeologii světu, přitáhl obrovskou pozornost médií, a tím pádem i otevřel pokladnu pro tok peněz do Egypta,“ říká Miroslav Bárta.
Když už se ale urval takový kus skály, jakým Hawas byl, tak se jen těžko dá předpovědět, kde se lavina změn zastaví. A co když se Egypťané nakonec rozhodnout pyramidy opravdu zalít do vosku, aby se pohledem na pohanské monumenty nepošpinili pravověrní muslimové?
„Byl to jeden z nápadů, který velmi záhy opustili. Nicméně cokoli si tato země vybere jako svoji budoucnost, tak my bychom měli respektovat,“ domnívá se Miroslav Bárta.
A pyramidy, které přežily tisíciletí, si s případnou voskovou pokrývkou pár let zajisté hravě poradí.