Při masakru na náměstí Nebeského klidu zemřelo v roce 1989 až 10 tisíc lidí, naznačují britské dokumenty

Při krvavě potlačených protestech proti čínskému režimu zemřelo na náměstí Nebeského klidu v červnu 1989 až 10 tisíc lidí. Naznačují to nově odtajněné britské dokumenty, informuje BBC. Čína údaje o počtu obětí nikdy oficiálně nezveřejnila, naposledy režim mluvil o 200 obětech. Dosud se odhadovalo, že při zásahu zemřelo několik stovek až několik tisíc lidí.

Peking Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Náměstí Nebeského klidu. Kresba známé fotografie. (Ilustrační snímek)

Náměstí Nebeského klidu. Kresba známé fotografie. (Ilustrační snímek) | Foto: Michael Mandiberg (flickr.com) | Zdroj: CC BY-SA 2.0

Údaj o počtu 10 tisíců obětí se objevil v tajné diplomatické depeši, kterou den po masakru na náměstí Nebeského klidu odeslal tehdejší britský velvyslanec v Číně Alan Donald, píše BBC s tím, že dokumenty byly odtajněny v říjnu letošního roku.

Původním zdrojem byl přitom podle něj přítel člena čínské státní rady, která je nejvyšším orgánem výkonné moci v zemi. Donald také dodal, že jeho zdroj byl v minulosti spolehlivý a dokázal oddělit fakta od spekulací.

„Studenti se dozvěděli, že dostali jednu hodinu na to, aby náměstí opustili. Zaútočili na ně ale po pěti minutách,“ popisoval Donald. „Čtyři zraněné studentky prosily o své životy, ale byly probodnuty bajonety,“ dodal.

Prodemokratické protesty potlačil Peking na náměstí Tchien-an-men, tedy náměstí Nebeského klidu, před osmadvaceti lety, přesně v noci ze 3. na 4. června 1989.

2:44

Osud muže, který zastavil tanky na náměstí Nebeského klidu, zůstal světu utajen

Číst článek

Čínské úřady dosud nezveřejnily oficiální údaje o počtu obětí z řad studentů, dělníků a dalších občanů požadujících politické reformy. Krátce po masakru koncem června 1989 uvedly, že o život přišlo dvě stě civilistů a několik desítek příslušníků bezpečnostních složek.

Podle údajů založených na odhadech svědků a organizací na obranu lidských práv zemřelo při zásahu armády na rozlehlém náměstí několik stovek až několik tisíc osob.

Krvavý masakr zůstává v Číně tabu vymazaným z učebnic dějepisu a cenzurovaným v tisku a na sociálních sítích. Úřady také nadále zakazují jakoukoliv veřejnou připomínku této události na území pevninské Číny. Připomínky masakru se proto každoročně pořádají jen v Hongkongu, který se těší částečné autonomii.

ako Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme