Čína viní ze špionáže Tchajwance, který působil v Praze. Tchaj-wan označil přiznání jako vynucené

Čína se chystá postavit před soud Tchajwance, kterého bezpečnostní složky v zemi zadržely loni v dubnu a jehož viní ze špionáže. Informoval o tom čínský státní deník Global Times. Muž podle něj působil jako výzkumný pracovník v Praze a ke špionáži se již přiznal. Tchaj-wan označil přiznání za vynucené a Čínu obvinil, že úmyslně poškozuje vzájemné vztahy, informovaly v úterý agentury Reuters a DPA.

Peking/Tchaj-pej Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Žena projíždí na sdíleném kole kolem čínské vlajky

Čínský státní list napsal, že se Tchajwanec přiznal, že se v Praze „záměrně pokoušel získat pozornost tchajwanských tajných služeb“. (ilustrační snímek) | Zdroj: Reuters

List Global Times informoval o údajném tchajwanském špionovi v obsáhlém materiálu, podle agentury Reuters se muž objevil také v čínské státní televizi. Čcheng Jü-čchin (Cheng Yu-chin), který se narodil v roce 1977, podle čínských médií působil od roku 2004 v Praze, mimo jiné na Univerzitě Karlově. V roce 2015 založil institut s názvem The EU-China Economics & Politics Institute, který podle aktuálních informací na webových stránkách sídlí na pražském Ovocném trhu. Čcheng Jü-čchin je na webu uveden jako ředitel ústavu.

Tchaj-wan podle prezidentky usiluje o smysluplný dialog s Čínou. Situaci považuje dosti napjatou

Číst článek

Čínský státní list napsal, že se Tchajwanec přiznal, že se v Praze „záměrně pokoušel získat pozornost tchajwanských tajných služeb“. To se mu podle Global Times i podařilo. Čcheng se totiž údajně stal tchajwanským agentem s úkolem shromažďovat informace, rekrutovat agenty z řad čínských občanů a především „poškodit diplomatické vztahy Čínské lidové republiky s dalšími zeměmi“ včetně Česka.

Čcheng Jü-čchin, který je údajně členem tchajwanské vládní Demokratické pokrokové strany (DPP), podle čínského státního listu navštívil v letech 2011 až 2013 jako akademický pracovník čtyřikrát pevninskou Čínu. Tchajwanským tajným službám údajně předával informace o lidech, se kterými se v zemi setkal.

18 měsíců ve vazbě

Na počátku roku 2019 Čcheng podle čínského deníku šířil „nepodložené“ informace o tom, že Číňané žijící v Česku jsou „čínští špioni“. Údajnému tchajwanskému špiónovi se podle Global Times podařilo také infiltrovat čínské diplomatické kruhy v Česku a shromažďoval o jejich členech informace.

V Hongkongu stane před soudem první člověk obviněný na základě zákona o národní bezpečnosti

Číst článek

Čínské úřady zadržely Čchenga podle Global Timesa v dubnu 2019 v pevninské Číně kvůli podezření ze špionáže. Po 18 měsících ve vazbě má nyní stanout před soudem.

V přiznání, které bylo ale podle tchajwanských úřadů vynucené, Čcheng uvedl, že v Praze založil institut, aby mohl „navštěvovat mezinárodní konference, a sbírat tak více zpravodajských dat“. Dále řekl, že si je vědom, že to, co udělal, pevninskou Čínu „poškodilo“.

Podle agentury Reuters Tchajwancovo přiznání vysílala v pondělí pozdě večer čínská státní televize. Už v neděli podle ní přenášela přiznání jiného údajného tchajwanského špiona, který se měl zapojit do protestů v Hongkongu.

Podle agentury DPA se proti zprávě čínských médií o údajném špiónovi působícím v Praze Tchaj-wan ostře ohradil. Čchengovo přiznání označil za vynucené. Čína se podle Tchaj-peje úmyslně snaží poškodit vzájemné vztahy.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme