Číňané kupují nejdražší holuby. Dokonce i pro armádu

Bohatí Číňané nakupují v Evropě holubí šampióny. Za opeřence jsou ochotni zaplatit až miliony korun. V posledních letech se totiž začali závody těchto opeřenců opět staly jednou z oblíbených zábav tamních boháčů.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Holub hřivnáč

Holub hřivnáč | Foto: Jiří Šafránek, Moravský ornitologický spolek

Chov holubů není v Číně ničím novým, sahá do období vlády dynastie Ming, tedy do 14. až 17. století. Holubí závody byl tehdy v Číně velmi populární. Komunisté ale tuto ‘buržoazní zábavu‘ zakázali. Dnes je však opět povolena a podle čínských médii tomuto sportu holduje až 300 tisíc lidí.

Do Číny tak míří až polovina z evropských holubích chovů. Tvrdí to belgičtí a holandští chovatelé. Při poslední lednové aukci byl dokonce jeden z holubů vydražen za historicky nejvyšší cenu - 250 tisíc eur, tedy zhruba 6 milionů korun. A koupil si ho právě čínský obchodník.

Přehrát

00:00 / 00:00

Bohatí Číňané nakupují holubí šampióny za miliony. Téma pro asijskou zpravodajku ČRo Kateřinu Procházkovou

Holuby ale nakupuje také čínská armáda. Přes 10 tisíc těchto ptáků už od minulého roku trénují v čínské provincii S-čchuan. Použít je chtějí jako spoky v případě, že by selhaly telefony a počítače. Podle vojenských expertů jsou holubi v moderní válce nenahraditelní.

Původně měla čínská armáda jen několik stovek holubů, kteří sloužili hlavně ke komunikaci mezi kontinentální Čínou a jejími základnami na ostrovech v Jihočínském moři. Jak ale médiím řekl čínský vojenský expert, nové letky budou určeny především pro speciální vojenské mise mezi jednotkami rozmístěnými na hranicích nebo na oceánském pobřeží.

Kateřina Procházková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme