Dánsko a Norsko zastavily očkování vakcínou AstraZeneca. Důvodem jsou případy krevních sraženin
Dánské zdravotnické úřady dnes oznámily, že z preventivních důvodů na 14 dní pozastavují očkování proti nemoci covid-19 vakcínou od firmy AstraZeneca. Důvodem jsou zprávy o výskytu závažných případů krevních sraženin u několika lidí, kterým byla vakcína podána. Později se k Dánsku připojilo s obdobným opatřením i Norsko, informovala agentura Reuters.
„Je zdokumentováno, že vakcína je bezpečná a efektivní. Musíme ale reagovat na zprávy o možných vážných vedlejších účincích zaznamenaných jak v Dánsku, tak i v dalších evropských zemích,“ uvedl na čtvrteční tiskové konferenci ředitel dánské Státní rady pro zdravotnictví Sören Broström. Dánska se týká jeden případ úmrtí.
Dánské úřady uvedly, že v tuto chvíli nelze určit, zda je mezi vakcínou a výskytem krevních sraženin nějaká souvislost.
Evropská unie prodloužila možnost zablokovat export vakcín. Doposud ji využila jen jednou Itálie
Číst článek
Ministr zdravotnictví Magnus Heunicke zdůraznil, že Kodaň vakcínu od firmy AstraZeneca neodmítá a že pozastavení jejího používání je preventivním opatřením, které má poskytnout čas pro důkladnější prošetření komplikací.
„Norská agentura pro léčivé přípravky nyní shromažďuje veškerou dokumentaci, aby zjistila, jestli mají krevní sraženiny s vakcínou souvislost. Jsme v kontaktu s Dánskem, abychom získali více informací,“ prohlásil Steinar Madsen z agentury. „Doufáme, že ty souvislosti neobjevíme,“ dodal Madsen.
Dánský i norský očkovací program se kvůli dočasnému vyřazení vakcíny od firmy AstraZeneca prodlouží; v Dánsku to bude o čtyři týdny. Dánská vláda očekává, že všichni Dánové budou naočkováni do 15. srpna.
Problémy v Rakousku
Na možné problémy s vakcínou firmy AstraZeneca poukázalo v posledních dnech také Rakousko.
Jednu ze šarží přestala země používat poté, co jedna z naočkovaných zdravotních sester z nemocnice ve městě Zwettl zemřela v důsledku vážných problémů se srážením krve a druhá byla ve vážném stavu s plicní embolií.
Evropská agentura pro léčivé přípravky (EMA) nicméně ve středu oznámila, že zmíněná šarže vakcíny je podle předběžného vyšetřování v pořádku.
Očkování tedy podle agentury nebylo příčinou zdravotních potíží žen z Rakouska. Vakcinaci zmíněnou šarží následně přerušilo také Estonsko, Litva, Lotyšsko a Lucembursko, sdělila evropská agentura.
Pouze pro mladší?
‚Řada z nich už se dávky nedočká.‘ Jednání selhalo, chroničtí pacienti se do centrálního registru nevrátí
Číst článek
Vakcínu, kterou vyvinula britsko-švédská firma AstraZeneca ve spolupráci s Oxfordskou univerzitou, Evropská agentura pro léčivé přípravky doporučila k podmínečnému využívání v zemích Evropské unie v únoru a očkuje se s ní také v České republice.
V Česku ale nejde o šarži užitou v Rakousku. Kromě vakcíny od firmy AstraZeneca Česko používá vakcíny společností Pfizer/BioNTech a Moderna.
Některé státy rovněž již dříve rozhodly, že vakcínu AstraZeneca nebudou podávat lidem starším 65 let.
Důvodem je skutečnost, že podíl starších osob zahrnutých do klinických studií byl relativně nízký, a data se proto týkala především efektivity v nižších věkových kategoriích. Firma AstraZeneca spekulace o nízké účinnosti své vakcíny u starších osob odmítá.