Divadlem jsou Češi v Bruselu unikátní, říká žena, která v metropoli EU řídí českou ‚vícekrkou saň‘

V Bruselu žije několik tisíc Čechů, kteří převážně pracují v evropských institucích nebo na diplomatických zastoupeních. Mnozí z nich se tam po práci věnují i kulturním aktivitám – třeba hraní divadla. „Je to pro ně složité, ale jsou hrozně nadšení,“ popisuje v Bruselských chlebíčcích režisérka Jana Michalov Birgusová, která teď s bruselskými Čechy nazkoušela Erbenovu Kytici.

Brusel Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

„Je to náročné, všichni jsou extrémně vytížení. Zkoušíme po večerech od osmi do deseti,“ přibližuje čerstvá herečka a jinak bruselská zpravodajka Českého rozhlasu Zdeňka Trachtová, která v nové inscenaci hraje dokonce dvojroli.

Přehrát

00:00 / 00:00

Poslechněte si speciální Bruselské chlebíčky o kulturních aktivitách Čechů žijících v Bruselu

„Je to ale kreativní práce. Ohromně mě to baví,“ dodává spoluautorka podcastu Bruselské chlebíčky, která se tentokrát ocitla v opačné roli než obvykle – za mikrofonem.

Lepší Češi než Italové

Podle režisérky představení je zájem bruselských Čechů o hraní divadla velký, i když je to pro ně časově náročné. „Není úplně těžké někoho najít, protože zájem je,“ tvrdí Jana Michalov Birgusová, která je v souboru nazvaném Jen tak jediná povoláním profesionální umělkyně.

V představení Kytice českého divadelního souboru jen tak vystoupila i bruselská zpravodajka Českého rozhlasu Zdeňka Trachtová | Foto: Filip Nerad | Zdroj: Český rozhlas

Její slova potvrzuje i šéfka sdružení Česká inspirace, pod které bruselský divadelní spolek spadá, a současně herečka Simona Pohlová. „Divadlo je tady hodně české specifikum,“ říká žena, která jinak pracuje jako úřednice Evropské komise.

Ostatní evropské národy v Bruselu podle ní mají většinou pěvecké sbory. S divadelním souborem patří Češi v unijní metropoli k výjimce. „Pokud vím, tak je to výjimečné i v českém krajanském kontextu ve světě,“ doplňuje Simona Pohlová.

„Musí v tom být nějaká tradice nebo duch,“ vysvětluje si nadšení Čechů v Bruselu pro divadlo. „Máme mezi sebou Italku, která je překladatelka, a ta říká, že raději hraje s námi Čechy než s Italy. Že my to děláme líp,“ konstatuje organizátorka českého kulturního života v belgickém hlavním městě.

Na tom se podílí více Čechů, takže sdružení Česká inspirace popisuje Pohlová v nadsázce jako „saň, která má spoustu krků“. V Bruselu funguje ještě krajanský spolek Beseda a další organizace.

Bruselská matrika

Do uměleckých aktivit bruselských Čechů se zapojuje i český velvyslanec v Belgii Jakub Skalník. Na konci roku svým basem podpořil pěvecký sbor při přednesení České mše vánoční.

„Česká komunita v Bruselu je velice specifická, protože ji více méně tvoří Češi z Česka. Těch, kteří sem přišli jako emigranti v dobách komunismu a v jiných zemích tvoří základ českého živlu, je tady výrazně méně,“ líčí Jakub Skalník, který může české komunity v zahraničí porovnávat díky svým předchozím diplomatickým působením v Bosně a Hercegovině, USA nebo Nizozemsku.

Tato odlišnost se podle něj odráží i ve fungování ambasády a konzulátu v Belgii, který více než jinde funguje podle velvyslance spíš jako matrika pro tamní několikatisícovou českou komunitu.

Jak náročné je dát v Bruselu dohromady divadelní představení? Jak diváci hodnotí tamní nastudování Kytice a dokáže europoslanec v publiku zarecitovat něco z této klasiky Karla Jaromíra Erbena? Poslechněte si speciální vydání Bruselských chlebíčků.

Filip Nerad, and Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme