Do prezidentských voleb v USA zbývá poslední den. Kampaň jde do finiše
Kandidáti na amerického prezidenta Mitt Romney a Barack Obama bojují v posledních hodinách o nerozhodnuté voliče. Předvolební průzkumy se shodují v tom, že budoucí prezident vyhraje velmi těsnou většinou. Tak vyrovnaný boj Spojené státy ještě nepamatují.
Jak Barack Obama, tak Mitt Romney létají po amerických státech sem a tam. Denně stíhají řečnit před svými fanoušky i ve třech státech.
Nerozhodnuté státy, kterých je přibližně devět, jsou pro prezidentskou volbu naprosto klíčové. Kdo je získá, získá i prezidentské křeslo. Rovnou šanci mají oba kandidáti.
„Ano, je to velmi těsné, což mě samotného překvapuje," říká v ulicích Bostonu třicetiletý Jazz. Lidé prý vnímají Obamu jako někoho, kdo promrhal čtyři roky v úřadě. To, co začal, se ale podle Jazze nedá stihnout za jedno volební období.
Vedoucí katedry amerických studií Fakulty sociálních věd Univerzity Karlovy Kryštof Kozák mluví o předvolební kampani v USA ve Světě o třetí na Rádiu Česko
Demokratický prezident stále zůstává mírným favoritem. Nad republikánským vyzyvatelem vede v preferencích také v několika státech, považovaných za pomyslné jazýčky na vahách. V Ohiu vítězí Obama o čtyři procentní body, v Coloradu, na Floridě a ve Virginii jen o jeden až dva.
V Ohiu mluvil americký prezident mimo jiné o revoluci v automobilismu, která má prospět životnímu prostředí, ekonomice i národním záumům.
„Nechceme ale zůstat jen u aut. Chceme povzbudit výrobu v celé zemi. Tisíce výrobců solárních panelů, větrných turbín, dlouhotrvajících baterií...Nejsem pro daňové zákony, které podporují veškeré firemní zisky. Chci podporovat podnikání v energetice zítřka, nové technologie, které zmenší náš dovoz ropy,“ popsal Obama.
Obama, nebo Romney? Morgan Freeman a Clint Eastwood jsou 'nesmiřitelní'
Číst článek
Lidé ho přivítali potleskem, ale i nesouhlasným bučením. Příznivci demokratického kandidáta ale měli převahu.
„V Ohiu, ve kterém se bude zřejmě bojovat do posledního dechu a do posledního hlasu, tam je velmi důležitý tradiční průmysl. Jsou tam bývalé ocelárny, železárny a právě fakt, že Barack Obama podpořil penězi z federální vlády záchranu automobilového průmyslu, tak u voličů v Ohiu hrjae poměrně důležitou roli,“ uvedl vedoucí katedry amerických studií Fakulty sociálních věd Univerzity Karlovy Kryštof Kozák.
Romney se o víkendu překvapivě zastavil i v Pensylvánii, kde je jasným favoritem jeho soupeř. „Pokud nezměníme kurz, můžeme znovu čelit recesi. Dva dny zbývají do začátku velmi odlišného kurzu. Do čerstvého startu. Dva dny do nového začátku,“ lákal voliče republikánský kandidát.