Od 1. května 2025 se mění pravidla pro placení rozhlasového poplatku. Více informací zde.

Trumpovy deportace: matku poslali do Venezuely, otce do Salvadoru, malá dcera je v USA u čtvrtých pěstounů

Americké úřady deportovaly matku dvouleté Antonelly do Venezuely a jejího otce jako údajného člena venezuelského gangu do věznice v Salvadoru. Případ malého dítěte je jedním z osudů lidí postižených migrační politikou amerického prezidenta Donalda Trumpa. Venezuelská rodina se dožaduje navrácení dívky do Jižní Ameriky. Dvouleté dítě mezitím v USA vystřídalo už tři pěstouny.

Washington Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

A Venezuelan family is calling for a 2-year-old to be returned to her mother after the Trump administration deported the mother to Venezuela on Friday without the child. The toddler remains in foster care in the U.S., officials said. The girl’s father was sent to a prison in El Salvador.

[image or embed]

— The New York Times (@nytimes.com) April 29, 2025 at 7:06 PM

Úředníci amerického ministerstva pro vnitřní bezpečnost odebrali rodičům dvouletou dívku už loni v květnu, ještě za vlády předchozího prezidenta Joea Bidena, kdy rodina do USA nelegálně vstoupila přes mexickou hranici. Jedním z důvodů měla být podle deníku The New York Times, který případ popisuje, podezřelá tetování.

Letos ve druhé polovině dubna telefonovala Yorely Bernalová, dvacetiletá matka Antonelly, své matce do Venezuely. Během videohovoru jí ukázala dokument, který podle ní potvrzoval, že úřady dvouletou Antonellu pošlou s matkou zpět do Venezuely. Na deportačním letu 25. dubna se ale Bernalová s dcerou nesetkala.

Divokých 100 dní s Trumpem. Druhé období zahájil s nejnižší popularitou od dob Eisenhowera

Číst článek

Úředníci čelili za vlády prezidenta Donalda Trumpa kvůli rozdělování rodin imigrantů rozsáhlé kritice i právním sporům už v Trumpově prvním období v Bílém domě před sedmi lety, kdy praxi podle kritiků používali jako odstrašení od nelegálního vstupu do Spojených států.

K rozdělování rodin docházelo v omezené míře i za Bidenovy vlády v případech, kdy úředníci usoudili, že dítěti hrozí nebezpečí.

Trumpova nynější administrativa argumentuje, že rodiče Antonelly jsou členové venezuelského gangu Tren de Aragua, nepředložila pro to však podle deníku New York Times žádné důkazy.

Společně s dotyčnou dvojicí byly v posledních týdnech na základě obvinění ze Spojených států deportovány stovky imigrantů, z toho 238 Venezuelanů do nechvalně proslulé salvadorské věznice Cecot, kam se dostal i otec dvouleté Antonelly Maiker Espinoza.

Podezřelé oblečení

V oficiálním prohlášení americké ministerstvo pro vnitřní bezpečnost uvádí, že Espinoza byl „poručíkem“ gangu Tren de Aragua a Bernalová zase dohlížela na „nábor mladých žen pro pašování drog a prostituci.

Trumpova administrativa zrušila chystanou analýzu změn klimatu. Mailem vyhodila skoro 400 vědců

Číst článek

Postupy úřadů jsou podle The New York Times nejasné. List v rozsáhlé investigaci zkoumal pozadí všech 238 deportovaných do salvadorské věznice ve veřejných zdrojích – tří veřejných databázích v USA, v kriminálních záznamech ve Venezuele, Chile, Peru, Kolumbii a Ekvádoru.

Reportéři pátrali v soudních dokumentech a novinových článcích, hovořili s desítkami členů jejich rodin a s experty na zločinecké gangy.

Deník podotýká, že rešerše není vyčerpávající, žádná světová databáze všech zločinů neexistuje a americké úřady své důkazy nesdílely. Vyplývá z ní však, že jen velmi málo z 238 lidí poslaných do salvadorské věznice má nějaké hmatatelné napojení na zločinecký gang a jen 32 čelí vážným obviněním, buď v některé jihoamerické zemi, nebo přímo v USA.

Jde například o muže obviněného z napadení v Chicagu, muže usvědčeného z pokusu pašovat zbraně z USA nebo muže obviněného ze zdrogování a znásilnění ženy v Chile.

U Espinozy z veřejných zdrojů napojení na gang Tren de Aragua jasné není.

Policista v Hondurasu kontroluje tetování migranta zadrženého na cestě směrem k americké hranici | Foto: Leonel Estrada | Zdroj: Reuters

Úřady jako jeden z důvodů, proč jsou podle nich rodiče Antonelly nebezpeční, uvedly podezřelá tetování, která mají příslušnost ke gangu prokazovat.

Z dokumentu nazvaného „Alien Enemy Validation Guide(volně přeloženo „Návod k potvrzení nepřátelského cizince“ – pozn. redakce) podle The New York Times (NYT) vyplývá, že imigrační úředníci používají k odhalení členů gangu bodový systém.

Název dokumentu je odvozený od válečného zákona z roku 1798, který administrativa jako základ pro deportace používá.

Pro potvrzení osoby jako člena gangu je potřeba osm bodů, přitom tetování spojené s gangem znamená čtyři body, stejně jako oblečení spojené s gangem. Jiný dokument ukazuje, že jde o tetování s motivem koruny nebo člověka ve skoku.

Proti tomu stojí tvrzení dvou venezuelských policistů, dvou akademiků a novináře, kteří se místním gangem zabývají. Ačkoliv nějaké zločinné skupiny používají tetování jako znak členství, Tren de Aragua podle nich nikoliv, píše NYT.

Čtyři pěstouni

Bílý dům použití válečného zákona z konce 18. století, který byl aktivovaný naposledy za 2. světové války, ospravedlňuje tím, že gang Tren de Aragua podniká „invazi“ do Spojených států a je podle něj „úzce spojený“ s venezuelským státem. Kritici naopak argumentují, že USA nejsou ve válce s Venezuelou.

Trump usiluje o volný průjezd amerických lodí Panamským a Suezským průplavem

Číst článek

Americký nejvyšší soud v první polovině dubna rozhodl, že administrativa může v deportacích Venezuelanů pokračovat, ale musí je včas informovat o tom, že se jich deportace týká, aby měli čas hájit svá práva.

U soudu administrativa argumentovala, že dotyční se proti uvěznění v Salvadoru mohou stále odvolat, v realitě jsou však mimo dosah amerického právního systému s minimálním přístupem k právníkům nebo rodinným příslušníkům.

„Měli by tam zůstat do konce života,“ prohlásila ministryně pro vnitřní bezpečnost Kristi Noemová.

Yorely Bernalová, matka dvouleté Antonelly, v salvadorské věznici na rozdíl od otce dítěte není. S novináři hovořila její matka, babička dítěte. Rodina se podle ní obává „psychologické újmy“ na batoleti, které je nyní u čtvrtých pěstounů ve Spojených státech.

„Dnes se probudí s jednou matkou, zítra už má jinou,“ uvedla.

Antonella se narodila 8. února 2023 v Limě, hlavním městě Peru, kam údajně její rodiče odešli z Venezuely před tamní represivní vládou Nicoláse Madura. Kvůli špatné životní situaci se rozhodli následovat proud migrantů do USA přes Ekvádor, Kolumbii, džungli Darién a Mexiko.

Vojtěch Dvořáček Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme