V Texasu vyroste stanové město pro děti nelegálních imigrantů. Kritici mluví o internačním táboře
Americká vláda zvolila vojenské zařízení poblíž texaského El Pasa pro vznik stanového města, ve kterém chtějí umístit děti imigrantů. K rozdělení rodin dochází na základě květnového nařízení, že státní správa bude stíhat každého, kdo nelegálně překročí jihozápadní hranici Spojených států. Politika takzvané nulové tolerance má odradit nové imigranty hlavně ze Střední Ameriky.
„Pokud pašujete dítě, budeme vás stíhat a toto dítě od vás bude odděleno, jak vyžaduje zákon,“ varoval v květnu americký ministr spravedlnosti Jeff Sessions. „Pokud se vám to nelíbí, nepašujte děti přes naše hranice.“
Děti by měly být umísťovány do takzvaného „ochranného opatrovnictví“, píše agentura Reuters.
V praxi to znamená, že jsou odvezeny do zvláštních záchytných zařízení, která se často nacházejí stovky až tisíce kilometrů daleko. Rodiče pak musejí čekat až několik měsíců, než se - po vyřízení administrativních záležitostí - s potomky znovu shledají.
V zařízeních by děti měly zůstávat do té doby, než se budou moci vrátit k rodině. Pokud ale jejich příbuzné nelze ve Spojených státech vyhledat, jsou někdy dány do pěstounské péče.
V záchytném zařízení v Brownsvillu je momentálně umístěno na 1500 chlapců ve věku od 10 do 17 let. Podle reportéra NBC, který měl možnost do prostor bývalého nákupního střediska nahlédnout, tráví děti přes 20 hodin denně zavřené v místnostech, které ovšem nejsou přizpůsobeny většímu počtu lidí. V zařízení přitom stráví průměrně 52 dní.
Azyl, nebo zadržovací tábor?
Jen minulý týden se americká pohraniční služba potýkala s více než 570 opuštěnými dětmi. Jejich zvyšující se počet má pomoci vyřešit stanové město v texaském Tornillu. Nabídnout by mělo až 450 postelí. Umístěny by zde pak měly být především ty děti, které byly odtržené od rodiny při nelegálním přechodu hranic do USA.
Stanové město pro imigranty vzniklo ve Spojených státech už při nárůstu uprchlické vlny za vlády administrativy Baracka Obamy v roce 2014.
Kritici návrhu upozorňují, že vybudování stanového města připomíná spíše než ochranné zařízení pro děti internační tábor. Odkazují přitom na skutečnost, že se současné denní teploty v Texasu pohybují nad 30 stupni Celsia.
Proti rozdělování rodičů a dětí hned na hranicích protestovali ve čtvrtek lidé v Kalifornii, Texasu, Michiganu a New Yorku, uvádí NBC.
Podle nich je vládní řešení „kruté a nehumánní“. Požadují také, aby se do situace vložily mezinárodní organizace.
Šéf pohraničního úřadu Ron Vitiello řekl televizi MSNBC, že je každý den za nelegální překročení hranice zadrženo zhruba 1500 imigrantů. Politiku takzvané nulové tolerance oznámily americké úřady v dubnu. Do té doby lidi zadržené za protiprávní překročení hranice deportovaly bez trestního stíhání.
Trump a imigrační politika
Mezi priority amerického prezidenta Donalda Trumpa patří od nástupu do funkce omezení počtu nově příchozích migrantů. V této souvislosti také trvá na stavbě zdi na hranici s Mexikem.
Počty lidí mířících do USA bez potřebných dokladů sice bezprostředně po Trumpově nástupu poklesly, letos však opět rostou a v posledních dvou měsících překročil počet lidí zadržených po přechodu mexické hranice 50 tisíc.
Trump v květnu vyvolal pobouření, když označil nelegální přistěhovalce za zvířata. Prezident na kritiku reagoval tím, že příměr byl určen pro členy gangu MS-13 a že si za tímto názorem stojí. Skupina vznikla v 80. letech na ochranu salvadorských imigrantů před znepřátelenými gangy v Los Angeles, později se přesunula do Salvadoru. Dnes patří k nejnásilnějším gangům ve Spojených státech.
Loni v listopadu americká policie pozatýkala přes dvě stovky členů MS-13 během rozsáhlé operace po celé zemi. Více než polovina zatčených je stíhána za porušení imigračního zákona, ale skoro všichni byli také obviněni z vražd, loupeží, obchodu s drogami či z vymáhání výpalného.