EU podpoří snahy Itálie o řešení migrace z Afriky. Na summitu se na tom shodli unijní lídři

Lídři zemí Evropské unie se shodli na tom, že v migrační krizi musí podpořit Itálii. Země totiž spolupracuje s libyjskými úřady, aby vyřešila migrační vlny z Afriky. Podle předsedy Evropské rady Donalda Tuska má unie skutečnou šanci uzavřít migrační cestu přes Středozemní moře. Konkrétní výsledky snažení by prý měly být viditelné v příštích týdnech.

Brusel (Aktualizováno: 21:39 19. 10. 2017) Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Předseda Evropské rady a bývalý polský premiér Donald Tusk

Předseda Evropské rady a bývalý polský premiér Donald Tusk | Zdroj: Reuters

Lídři se na summitu také dohodli, že unijní státy zajistí, aby ve svěřenském fondu pro Afriku byl dostatek financí. Peníze mají pomoci právě snížení migračních tlaků. Evropská komise bude podle Tuska ze své strany zodpovídat za to, že peníze půjdou na snížení migračních tlaků.

Migrace, brexit i vztahy s Tureckem. Premiéři a prezidenti se sjeli na summit Evropské unie

Číst článek

Předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker Tuska doplnil připomínkou, že ve svěřenském fondu pro Afriku by mělo být 3,1 miliardy eur, tedy skoro 84 miliard korun.

„Členské státy zatím upsaly 175 milionů (asi 4,7 miliardy Kč), to zjevně nestačí," poznamenal. Pokud je podle něj cílem daleko vyšší angažmá EU především v severní Africe, je třeba potřebné prostředky výrazně navýšit.

Svěřenský fond pro Afriku byl ustaven v roce 2015 na setkání EU a zemí Afriky ve Vallettě na Maltě. Financovány z něj mají být kroky k řešení kořenů nestability ve třech oblastech kontinentu. Kromě severní Afriky, o níž nyní summit jednal, také v subsaharské oblasti a v oblasti označované jako Africký roh.

Reforma azylového systému

Tusk novinářům také řekl, že prosincový summit Evropské unie bude řešit reformu evropského azylového systému. Dohodli se na tom premiéři a prezidenti členských zemí v Bruselu.

Unijní státy se na reformě marně snaží domluvit už více než rok. Hlavní spor se vede o trvalé přerozdělovací kvóty na uprchlíky. Mezi jejich odpůrce patří i Česká republika.

Podle předsedy summitů Donalda Tuska bude cílem najít shodu na podobě azylového systému v první polovině příštího roku.

„Já především vítám tu zmínku o snaze najít konsenzuální řešení. Myslím, že to dává Česku i zemím V4 šanci na to, abychom nepřipustili, že součástí té reformy azylové politiky bude také povinné přerozdělování v rámci kvót,“ doplnil český premiér Bohuslav Sobotka z ČSSD.

Trvalé kvóty do reformy navrhla Evropská komise jako krizové řešení pro případ velkého náporu uprchlíků na některou zemi.

Filip Nerad, Marie Jakšičová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme