Europoslanci jsou na výplatních páskách lobbistů. Etiku neberou vážně, říká šéf Transparency EU
Europoslanci podle organizace Transparency International opakovaně promeškávají příležitosti na reformu vlastních etických pravidel. To pak vede k opakovaným korupčním skandálům, říká šéf bruselské pobočky této organizace Nicholas Aiossa. „Máme tu europoslance, kteří vydělávají 75 tisíc eur ročně jako členové představenstev velkých mezinárodních korporací, které v Evropském parlamentu lobbují.“ Pravidla EP totiž střet zájmů výslovně nezakazují.
V Evropském parlamentu vládne podle šéfa Transparency International EU kultura beztrestnosti. Konstatuje, že když europoslanci porušují pravidla, jsou velmi zřídka hnáni k odpovědnosti.
Poslechněte si Bruselské chlebíčky s šéfem evropské pobočky Transparency International Nicholasem Aiossou
To se projevilo v roce 2022 po vypuknutí kauzy Katargate a opakuje se to i nyní v souvislosti se skandálem kolem lobbistů čínské společnosti Huawei.
Současné nastavení sankcí za prohřešky nefunguje. „Jednak je zde obecná tendence netrestat europoslance. V minulém mandátu došlo k 26 porušení etických pravidel a ani v jednom případě nepřišel trest. Ale zároveň jsou sankce tak nízké, že neslouží jako odstrašení,“ říká Nicholas Aiossa.
A dodává, že dodržování nastavených pravidel není v Evropském parlamentu ani důsledně kontrolováno: „Často to je pak na novinářích a hlídacích psech, jako je naše organizace, aby upozornili na problémy a nedodržování pravidel.“
Lobbing je zdravý, ale...
Evropská pravice si došlápla na platby neziskovkám. ‚Nahrávají zájmům korporátů,‘ tvrdí organizace
Číst článek
Nicholas Aiossa je Američan, který v Transparency International působí už od roku 2014. Předtím sám pracoval v Evropském parlamentu jako asistent a zdůrazňuje, že lobbing je zdravou součástí demokratického procesu.
„Pomáhá informované tvorbě politik, ale musí splňovat určité podmínky: musí být transparentní, musí být etický a nesmí mít nepřiměřený vliv,“ vypočítává. V současnosti podle něho tyto podmínky splněné nejsou.
Jak by Evropský parlament měl přenastavit svá pravidla? Mohou EU čekat další korupční skandály? A jak Transparency International vnímá debatu o neprůhledném financování neziskových organizací institucemi Evropské unie? Poslechněte si nejnovější Bruselské chlebíčky.