‚Krmení už určitě došlo.‘ Před Suezským průplavem čekají i lodě se stovkami hladových zvířat na palubě

Karavana lodí zablokovaných před Suezským průplavem připomněla problém převozu zvířat z Evropy na Blízký východ, který každoročně absolvují miliony kusů dobytka. Neziskové organizace dlouhodobě upozorňují na špatné podmínky zvířat na lodích. Kvůli průplavu ucpanému lodí Ever Given se nejméně o týden prodloužila cesta také pro 130 000 rumunských ovcí, kterým na lodích již dochází krmení, napsala agentura AFP.

Bukurešť / Paříž Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Lodě najíždějí do Suezského průplavu (foto z 28. března)

Lodě najíždějí do Suezského průplavu (foto z 28. března) | Foto: Mohamed Abd El Ghany | Zdroj: Reuters

„Každá hodina se počítá a úmrtnost ovcí bude už jen stoupat. Jedenáct rumunských lodí nabralo velké zpoždění a jsme si jistí, že krmení pro zvířata už došlo,“ uvedl šéf evropské pobočky nevládní organizace Animals International Gabriel Paun.

Od začátku února Rumunsko po moři vyváželo na 50 000 ovcí týdně, zájem o ně roste kvůli blížícímu se muslimskému svátku ramadán. Většina ovcí plula do Saudské Arábie a Jordánska, vyplývá z údajů rumunské asociace chovatelů a exportérů dobytka (Acebop).

Zdržení v Suezském průplavu není letos prvním případem, kdy jsou naloděná zvířata v ohrožení. Minulý týden španělské úřady nařídily utracení 1600 krav, které pluly ze Španělska do Turecka více než tři měsíce. Turecké úřady se obávaly, že se zvířata nakazila katarální horečkou.

Loď, která sedm dní blokovala Suezský průplav, se konečně podařilo uvolnit. Pomalu odplouvá

Číst článek

Tento měsíc šlo ve Španělsku už o druhý podobný případ, začátkem března museli takto utratit téměř 900 krav, které strávily přes dva měsíce na cestě lodí po Středozemním moři a které původně rovněž mířily do Turecka.

Vývoz zvířat

Za rok 2018 země Evropské unie vyvezly více než 2,8 milionů zvířat, z čehož bylo 625 000 krav a 2,2 milionů ovcí a koz. Více než polovina ovcí a koz pocházela právě z Rumunska. Nejčastějšími destinacemi bylo Turecko, Sýrie, Jordánsko, Egypt a Libye. Zvířata nejčastěji plula z přístavů v Rumunsku, Francii a Španělsku, uvedla AFP s odvoláním na statistiky EU.

Ochránci zvířat již několik let upozorňují na nevyhovující stav plavidel, která jsou často stará a nevhodná pro přepravu zvířat například kvůli nízkým stropům nebo strmým plošinám.

Ve většině případů se jedná o lodě, které dříve přepravovaly auta. Na palubě také zpravidla není přítomen veterinář, který by v průběhu plavby řešil případné obtíže. V průměru tyto plavby přes Středozemní moře trvají pět až osm dní, podle Evropské komise se ale někdy protáhnou i na několik týdnů.

Důvodem pro převoz živých zvířat není trvanlivost masa ani nutnost rituální porážky, ale jednoduše cena porážky, která v Evropě vyjde výrazně dráž, je přesvědčena Agathe Gignouxová z organizace bojující za kvalitní životní podmínky zvířat CIWF.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme