Evropský prezident Herman Van Rompuy přijíždí do Česka
Evropané musí jít později do důchodu. Jednotlivé země Evropské unie by také měly přijmout ústavní zákon zakazující zadlužování. To jsou některé návrhy, které svým evropským partnerům nedávno navrhli Němci a Francouzi. Názor Česka na tato opatření dnes bude přímo v Praze zjišťovat evropský prezident Herman Van Rompuy.
Podle Němců a Francouzů se musí evropské ekonomiky sblížit. Velké rozdíly třeba mezi Německem a Řeckem totiž přispěly ke vzniku současné dluhové krize. Návrhy se týkají eurozóny, ale můžou se k nim přidat i státy s vlastní měnou.
„Dnes máme vysoce konkurenceschopné Německo, Nizozemí, Rakousko, Lucembursko a pak státy jako Řecko, které vyváží maximálně olivový olej, nebo Španělsko a Portugalsko, kterým extrémně klesla jejich konkurenceschopnost,“ vysvětluje Ondřej Houska ze zahraniční redakce Radiožurnálu.
Ondřej Houska z Radiožurnálu hovořil ve Světě o deváté Rádia Česko o požadavcích EU a Rompuyově návštěvě v Praze.mp3
Mnohem problematičtější je, jak chtějí navrhovatelé ono sblížení zabezpečit. Opatření, která by chtěli zavést, vyvolaly na posledním summitu Evropské unie doslova bouři. Jejich odpůrcům vadí zvyšování věku pro odchod do důchodu i zvyšování daní.
„Polský premiér Donald Tusk se zvýšeným hlasem obořil na německou kancléřku Angelu Merkelovou a vytýkal jí, že chce dělit Evropu – na státy, které mají euro, a ty, které ho nemají. Členové paktu by pak tvořili jakousi hospodářskou vládu Evropy, po čemž dlouhodobě touží Francie,“ upozorňuje Houska.
Premiér Petr Nečas hovořil o evropském paktu konkurenceschopnosti v Ranním interview
Česká republika tvrdě odmítá sjednocení daňového základu pro firmy. Český premiér Petr Nečas řekl v Ranním interview Radiožurnálu, že vláda má pochopení pro nechuť francouzských a německých daňových poplatníků donekonečna platit rozpočtovou nezodpovědnost některých vlád.
Stejně tak prý česká vláda hodlá mnohá opatření obsažená v paktu konkurenceschopnosti zavést v České republice – například důchodovou reformu, ústavní pojistky proti zadlužování.
„Na druhé straně návrhy, které by měly vést ke slaďování korporátních daní včetně sjednocování daňových základů, můžeme přijmout velmi těžko. Právě tyto pokusy by vedly k tomu, že by Česká republika ztrácela svou konkurenceschopnost,“ tvrdí Nečas.
„Pakt konkurenceschopnosti se týká zemí eurozóny. My se k němu můžeme připojit, ale nebyli jsme každou minutu u vyjednávání, takže to pro Českou republiku nebude možné,“ dodává.
Připravují se protestní akce
V souvislosti s návštěvou Hermana Van Rompuy se do pražských chystají demonstranti i policisté. V 11 hodin se před Pražským hradem sejdou členové a přívrženci strany Suverenita v čele s Janou Bobošíkovou. O 45 minut později se sejde i Strana svobodných občanů, a to na rohu ulic Jelení a U Prašného mostu.
Na obě akce je podle svého mluvčího Tomáše Hulana pražská policie připravená: „V souvislosti s tímto shromážděním samozřejmě přijme pražská policie adekvátní bezpečnostní opatření tak, aby byl v maximální možné míře zachován veřejný klid a pořádek v ulicích metropole.“