Evropští řidiči porušující pravidla v cizině už neujdou pokutě
Beztrestnost evropských řidičů, kteří spáchají dopravní přestupek v cizině, skončí. Europoslanci dnes schválili směrnici, která umožňuje přeshraniční vymáhání pokut u nejzávažnějších přestupků. Národní vlády budou mít dva roky na převedení pravidel do národní legislativy, chybí už jen formální souhlas členských států EU.
Policejní orgány nově získají přístup do registrů vozidel všech zemí Unie. Směrnice se bude vztahovat na osm nejzávažnějších přestupků - o překračování maximální povolené rychlosti, jízdu na červenou, řízení pod vlivem alkoholu a drog, nezapnutí bezpečnostních pásů, jízdu na motorce bez přilby, předjíždění odstavným pruhem a telefonování za jízdy bez sady hands free.
Zatím ale nebudou moci policejní orgány vymáhat pokutu pro policii jiného států. Registr vozidel pouze do ciziny oznámí, kdo je majitelem auta, které porušilo dopravní předpisy. Majiteli pak musí policie cizího států poslat výzvu k zaplacení pokuty v pro něj srozumitelném jazyce.
„Touto legislativou se zavádí povinná výměna informací. Je na tom kterém členském státě, co s tím provede, ale je pravda, že se můžete dostat do potíží v případě, že se podruhé na území takového členského státu dopustíte přestupku, protože v jeho informačních registrech už samozřejmě budete,“ říká poslanec za Evropskou lidovou stranu Jan Březina.
Zpravodaj Českého rozhlasu při unijních institucích Pavel Novák mluví o pokutách pro řidiče ve Víkendovém Radiožurnálu.mp3
V evropských státech platí objektivní odpovědnost vlastníka vozidla. "Stát se sám může rozhodnout, jestli případně bude postihovat řidiče, pokud je to někdo jiný, nebo vlastníka vozidla,“ říká dopravní expert Robert Šťastný.
Národní zákony mají podle nové směrnice začít stíhat dopravní přestupky řidičů - cizinců od roku 2013. Směrnice ale nebude platit všude, protože Dánsko, Velká Británie a Irsko si sjednaly takzvaný opt-out, takže se spolupráce mezi policejními orgány států EU nezúčastní.