Policie použila sonickou zbraň na demonstranty, tvrdí srbská opozice. Ta chce zažalovat prezidenta Vučiče
Srbská opoziční Demokratická strana ve středu podala trestní oznámení na prezidenta, bývalého premiéra a ministra vnitra kvůli údajnému použití sonické zbraně proti účastníkům protivládních protestů v Bělehradě v polovině března. Všichni tři vládní představitelé použití zbraně v minulosti popřeli, informovala agentura AFP.
Srbský prezident Aleksandar Vučič, bývalý premiér Miloš Vučevič a ministr vnitra Ivica Dačič v minulosti odmítli, že by bezpečnostní složky v průběhu protestů sonickou zbraň použily.
Sonická zbraň v Bělehradě? Znělo to jako auto v plné rychlosti. Bála jsem se o život, popisuje protestující
Číst článek
Dačič nicméně potvrdil, že policie disponuje zařízením LRAD 450XL americké výroby, a to poté, co byl konfrontován s fotografiemi policejního vozu vybaveného tímto přístrojem.
Demonstrace proti korupci se 15. března účastnilo podle různých odhadů 100 tisíc až 300 tisíc lidí. Část protestujících uvedla, že v průběhu shromáždění uslyšela nepřirozený a nepříjemný zvuk, který vyvolal paniku. Několik občanských organizací uvedlo, že shromáždilo přes 3000 svědectví.
Demokratická strana sdělila, že trestní oznámení obsahuje jak svědectví, tak lékařskou dokumentaci lidí, kteří trpí trvalými zdravotními problémy.
„Nejvíce stížností přišlo od občanů, kteří uváděli poškození sluchu, zvonění v uších a bolesti hlavy,“ řekl předseda Demokratické strany Srdjan Milivojevič na tiskové konferenci.
Rostoucí nespokojenost
Demokratická strana podala trestní oznámení i kvůli rozhodnutí srbských úřadů požádat o pomoc při vyšetřování údajného použití akustické zbraně ruskou tajnou službu FSB.
Srbský vicepremiér se v Moskvě radil kvůli protestům. ‚V Bělehradě se odehrává barevná revoluce,‘ tvrdí
Číst článek
Srbská vláda přizvala jak FSB, tak americkou FBI. Zatímco FSB již sdělila, že žádná sonická zbraň nebyla použita, FBI se k případu nevyjádřila, napsala AFP.
Vučič a jeho Srbská pokroková strana jsou v Srbsku u moci od roku 2012. Pokračující protesty vyvolané tragédií v Novém Sadu, při níž loni při pádu betonového přístřešku před nádražím zemřelo patnáct lidí, jsou odrazem širší nespokojenosti s prezidentem a jeho vládou.
Část společnosti vidí vládu jako čím dál více autoritářskou a podléhající korupci. Masové demonstrace se v nedávné minulosti uskutečnily v Srbsku také v souvislosti s chystanou těžbou lithia v zemi či po dvou hromadných vraždách, které si předloni vyžádaly celkem devatenáct obětí.