Přípravy na Expo v Dubaji se zintenzivňují. Zahraničí kritizuje extrémní podmínky asijských dělníků
Za úmorných letních veder staví desítky tisíc dělníků světovou výstavu Expo v Dubaji. Teploty v tamní poušti se pohybují mezi čtyřiceti a padesáti stupni. Většina dělníků, kteří se na Expu podílí, pochází z chudých asijských zemí. Jejich pracovní podmínky jsou pod drobnohledem hlavně západních účastnických zemí. Expo v Dubaji otevře své brány za víc než rok a přípravy zrychluje i česká expozice.
„Před námi je několik tun oceli, která vytvoří armaturu, na které budou stát poměrně subtilní betonové základy pro tři hlavní budovy pavilonu,“ ukazuje na práce v písečné jámě generální komisař české účasti na výstavě Expo Jiří Potužník.
Český tým zatím přilétá na místo stavby několikrát za rok, blíží se ale doba, kdy se budování národního pavilonu bez jeho intenzivního dohledu neobejde.
Monstrózní Expo v Dubaji. Emirát za něj utratí stovky miliard, přilákat chce 25 milionů lidí
Číst článek
„Přijde letos na podzim, kdy budeme připravovat interiér pro instalaci exponátů a SAWERu, tedy toho zařízení, které vyrábí vodu ze vzduchu. Chtěli bychom dohlédnout na podloží pro zahradu, kde budu vysoké palmy a olivovníky,“ vysvětluje Potužník Radiožurnálu.
Je pravé poledne a všude kolem jsou desítky jeřábů. Vzduch je plný písku z okolní pouště i ze staveniště, teplota přesahuje 40 stupňů Celsia, a tady, pár kilometrů od moře, je nesnesitelná vlhkost.
V tom všem na staveništi českého pavilonu pracuje asi dvacítka dělníků. Soudě podle vzhledu, a ostatně i jazyka, pochází všichni z Indie, či Pákistánu.
„Protože Expo je projekt mezinárodní, je i v našem zájmu, aby se práce dělníků nepodobala otročině. Znamená to, že dělníci, kteří pracují pro Expo, musí bydlet lépe, než jiní. Každý například musí mít vlastní postel, musí mít vlastní zamykatelnou skříňku, což není tak standardní. Musí mít také chlazenou místnost a přístup k pitné vodě celý den,“ říká komisař.
Zdražení práce
Špatné podmínky hostujících asijských dělníků, kteří ve Spojených arabských emirátech pracují, jsou častým terčem kritiky ze zahraničí.
Právě mezinárodní charakter Expa vytvořil tlak na jejich zlepšení, což zase zvýšilo cenu práce. Podle Potužníka jde zdražení na vrub dodavatelů, nikoliv investorů, jako je Česká republika.
„Když projekt v roce 2015 začal, měli jsme tu 3000 dělníků. Jak práce pokračovaly, počet se zvyšoval, takže letos v dubnu už jsme zaměstnávali 40 tisíc lidí,“ vypočítává Ahmad al-Chatíb, viceprezident světové výstavy Expo 2020.
Rozpočet na výstavu a na související infrastrukturu je 25 miliard dirhamů, v přepočtu asi 150 miliard českých korun. „Padesát procent elektrické energie, kterou potřebujeme, je z obnovitelných zdrojů. A stejně jako v celé Dubaji, je i voda potřebná pro Expo odsolená z moře,“ dodává al-Chatíb.