‚Chtěl jsem vzdát hold svému pradědovi a všem, kteří zemřeli.‛ Francouzi vzpomínali na oběti války

Celý svět si o víkendu připomněl sté výročí konce první světové války. Nedělní ceremoniál, oslavující ukončení bojů jednoho z největších konfliktů v dějinách, sledovali na pařížském bulváru Champ-Elysées tisíce Francouzů. Jak vzpomínají na své předky účastnící se války a co si myslí o oslavách výročí?

Paříž Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

„Myslím, že je důležité slavit, připomínat a zároveň ukázat, že i když jsme my žádnou světovou válku nezažili, tak že je máme a budeme mít navždy v paměti,“ svěřil se 22letý Luca z pařížského předměstí. Aby se dostal na ceremoniál včas, tak vstával už v šest hodin ráno.

Přehrát

00:00 / 00:00

Jak Francouzi vzpomínají na své příbuzné a co si myslí o nedělním ceremoniálu?

Připomínkový akt pod Vítězným obloukem zahájily přesně v 11 hodin pařížské zvony. Ještě před zahájením ceremoniálu lidé mohli na velkoplošných obrazovkách sledovat krátký dokument o první světové válce. 

Mladík Lorenzo přijel do Paříže až z Bretaně a vzpomínal na své předky, kteří ve válce padli. „Jsem opravdu hrdý, že jsem tady. Chtěl jsem vzdát hold svému pradědovi a všem, kteří zemřeli při první světové válce.“

Na oslavy přijel Lorenzo v uniformě vojáka z první světové války. Její části si obstarával postupně od jiných sběratelů. „Mám na sobě uniformu desátníka. Tento oděv nosili příslušníci artilérie. Mám k němu ještě něco z uniformy jezdectva, například tady tuhle šavli a taky pistoli. Je to model z roku 1873.“

Výročí konce první světové války. Macron vyzval k jednotě, Merkelová odsoudila národní nafoukanost

Číst článek

Starší pán přijel do Paříže až z jihofrancouzského Toulouse, aby mohl vše sdílet se svým vnukem. „Záleží mi na tom, aby to se mnou byla i má vnoučata. První světová válka ovlivnila skoro každou francouzskou rodinu. Teď je nejdůležitější udržet mír.“

Symbolické propojení generací bylo i jedním z hlavních bodů ceremoniálu. Studenti ze střední školy četli svědectví vojáků a civilistů v den uzavření příměří v roce 1918 a to v několika jazycích.

Oslav se účastnily také desítky světových státníků, mezi nimi i prezidenti Spojených států a Ruska Donald Trump a Vladimir Putin nebo německá kancléřka Angela Merkelová.

Martin Balucha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme