V Jekatěrinburgu začíná soud s americkým novinářem Gershkovichem. Rusko ho viní ze špionáže
Americký novinář Evan Gershkovich je u soudu v ruském Jekatěrinburgu, kde s ním začíná proces, v němž je obžalovaný ze špionáže. Hrozí mu až 20 let za mřížemi. Žurnalista už dříve vinu odmítl. Ruské úřady krátce před prvním slyšením nechaly žurnalisty Gershkoviche natočit. Byl vidět ve skleněném boxu s oholenou hlavou, popsala agentura Reuters. Líčení se má od počátku konat s vyloučením veřejnosti a médií.
Dvaatřicetiletý Gershkovich se v boxu pro souzené slabě usmál a kývl na kolegy, která zná, popsal Reuters. O několik minut později soud přítomné novináře požádal, aby opustili soudní síň a mohlo začít řízení, poznamenal server The Moscow Times.
Soudy za zavřenými dveřmi jsou v Rusku běžné v procesech týkajících se obvinění z vlastizrady nebo špionáže, kde se podle ruských úřadů probírají utajované materiály.
Proces s Gershkovichem začal přibližně 15 měsíců po jeho zadržení a odehrává se v Jekatěrinburgu, kde ho ruská tajná služba FSB na konci loňského března zatkla.
Soud s novinářem The Wall Street Journal proběhne za zavřenými dveřmi. V Rusku je zatčený přes rok
Číst článek
Vazbu strávil v moskevské vazební věznici Lefortovo, která je známá tvrdými podmínkami. Během dřívějších soudních líčení, při nichž se projednávaly jeho žádosti o propuštění, se zdál zdravý, píše agentura AP.
Ruské úřady viní reportéra, že na Urale shromažďoval pro americkou Ústřední zpravodajskou službu (CIA) utajované informace o produkci tamní zbrojovky Uralvagonzavod, která od sovětských dob patří k předním výrobcům tanků. Ruské úřady dosud nepředložily žádné důkazy, které by obvinění ze špionáže podpořily, upozornila západní média.
Odsoudí 99 procent obžalovaných
Gershkovich i jeho zaměstnavatel – list The Wall Street Journal (WSJ) – obvinění ze špionáže odmítají. The Wall Street Journal už dříve uvedl, že Gershkovich pouze dělal v Rusku svou práci, měl akreditaci ruského ministerstva zahraničí, a obvinění ze špionáže označil za smyšlená. Washington považuje novinářovo zadržování za neoprávněné a požaduje jeho propuštění na svobodu.
Pokud ho soud shledá vinným – což se dá podle AP čekat – bude mu hrozit až 20 let za mřížemi. Ruské soudy shledávají vinnými více než 99 procent obžalovaných, napsala AP.
Podobně jako Reuters připomíná, že mnoho novinářů opustilo Rusko poté, co ruský prezident Vladimir Putin v roce 2022 vyslal invazní vojska na Ukrajinu a v zemi začaly platit zákony postihující dlouhými tresty odnětí svobody to, co ruské úřady označují za diskreditaci ruských ozbrojených sil nebo šíření lží o armádě.
Rusko viní Gershkoviche z práce pro CIA. Konkrétně měl získávat informace o Uralvagonzavodu
Číst článek
Gershkovich byl jedním z mála západních reportérů, kteří nadále podávali zprávy z Ruska, píše Reuters. AP poznamenala, že řada žurnalistů se do země mezitím vrátila, ale panují obavy, že proti nim ruský režim zakročí.
Podle některých diplomatů Rusové Gershkoviche pravděpodobně zadrželi ve snaze pořídit si „zásobu“ amerických občanů, které by mohli vyměnit za ruské občany zadržované na Západě.
Rusko a Spojené státy se už v minulosti dohodly na významných výměnách vězňů. Náměstek ruského ministra zahraničí Sergej Rjabkov také nedávno řekl, že Moskva čeká na odpověď Washingtonu na své návrhy ohledně výměny vězňů. Žádné podrobnosti ale neuvedl.
Rusko nevyloučilo výměnu zajatců včetně Gershkoviche, ale tvrdí, že to není možné, dokud v jeho případě nebude vynesen rozsudek, podotkla AP. Do případné výměny by podle médií mohl být zahrnut také bývalý voják americké námořní pěchoty Paul Whelan, který je vězněný v Rusku od roku 2018 a odsouzený za údajnou špionáž.
V ruské vazbě čeká na soud také rusko-americká novinářka s bydlištěm v Praze Alsu Kurmaševová. Ruské úřady viní žurnalistku stanice Rádio Svobodná Evropa/Rádio Svoboda z toho, že se při návštěvě příbuzných nezaregistrovala jako takzvaná zahraniční agentka. Kurmaševová je také stíhaná za knihu odsuzující ruskou válku proti Ukrajině.