O Trumpovi, Rusku i Číně. Hackerům se tři roky dařilo číst zprávy diplomatů EU, píší New York Times
Hackerům se tři roky dařilo získávat informace z diplomatické komunikace Evropské unie. Informoval o tom deník The New York Times. Z tisíců diplomatických kabelogramů podle něj hackeři zjistili mimo jiné to, jaké má EU obavy z nepředvídatelného chování amerického prezidenta Donalda Trumpa, z obnovení íránského jaderného programu, nebo jakým problémům čelí při jednání s Ruskem a Čínou.
Narušení komunikace unijních diplomatů podle amerického listu odhalila společnost Area 1, která se zabývá kybernetickou bezpečností. Podle EU se ovšem hackerům nepodařilo proniknout do zpráv, které byly klasifikované jako důvěrné nebo tajné.
‚Odešel jsem z Tesly.‘ Hackeři napadli populární twitterové účty a vydávali se za Elona Muska
Číst článek
New York Times s odvoláním na bezpečnostního experta firmy Area 1 uvedl, že metody, které hackeři v případě diplomatů EU uplatnili, se podobají těm, jež v minulosti používala čínská armáda. „Po desítce let zkušeností s bojem proti čínským kybernetickým operacím není pochyb, že tato kampaň byla spojena s čínskou vládou,“ řekl odborník Blake Darche.
Podle společnosti Area 1 hackeři využili vcelku jednoduchého triku, který zacílili na kyperské diplomaty. Jejich prostřednictvím se pak dostali nejen do národního, ale i do unijního systému.
V hackery zachycených zprávách, takzvaných diplomatických kabelogramech, se podle amerického listu píše mimo jiné o červencovém setkání amerického prezidenta Donalda Trumpa s jeho ruským protějškem Vladimirem Putinem v Helsinkách, které je označováno jako „úspěšné (aspoň pro Putina)“.
Jiná zpráva údajně obsahuje detaily ze setkání čínského prezidenta Si Ťin-pchinga s představiteli EU. Nejvyšší čínský představitel podle ní řekl, že se nepodvolí šikaně Washingtonu, i kdyby to mělo znamenat obchodní válku, která ublíží všem.