Prodemokratický deník Apple Daily oznámil konec činnosti. Vydavatel to zdůvodnil situací v Hongkongu
Hongkongský prodemokratický deník Apple Daily ukončí svou činnost. Vedení firmy ve středu oznámilo, že „vzhledem ke stávající situaci v Hongkongu“ list Apple Daily přestane v digitální i tištěné podobě vycházet nejpozději v sobotu. K rozhodnutí vydavatelství Next Digital dospělo několik dní poté, co byl deník cílem policejního zásahu. Podle agentury AP se krok očekával.
Zhruba 500 hongkongských policistů minulý čtvrtek v sídle Apple Daily procházelo počítače novinářů a zatklo několik lidí. Úřady tvrdí, že noviny některými články porušily bezpečnostní zákon. Ten podle opozice slouží mimo jiné k umlčení odpůrců čínské vlády nad Hongkongem.
Velké zatýkání v hongkongském deníku. Policie vtrhla do redakce Apple Daily, zatkla nejméně pět lidí
Číst článek
Apple Daily je populární bulvární deník, který publikuje zprávy o celebritách, ale ve svých politických článcích také často kritizuje hongkongské vedení i čínskou vládnoucí garnituru. List patří opozičnímu aktivistovi Jimmymu Laiovi, který si nyní odpykává trest za účast na nepovolených demonstracích v roce 2019.
Poradce Jimmyho Laie v pondělí uvedl, že po zablokování aktiv deník není schopen vyplácet mzdy zaměstnancům ani provádět jiné platby a bude tak nucen v příštích několika dnech skončit.
Porušení zákona
Šéfredaktora Apple Daily Ryana Lawa a výkonného ředitele mediální skupiny Next Digital Cheunga Kim-hunga policie obvinila ze spiknutí se zahraničními silami s cílem ohrozit národní bezpečnost. Policie sdělila, že několik desítek článků v listu porušilo bezpečnostní zákon pro Hongkong, který trestá například podněcování k odtržení Hongkongu od Číny, podporu terorismu, podvracení státního pořádku či spolupráci se zahraničními zeměmi či osobami s cílem ohrozit státní bezpečnost. Za jeho porušení hrozí vysoké tresty odnětí svobody.
Zásah proti Apple Daily prohloubil obavy o svobodu slova v bývalé britské kolonii Hongkongu, která v roce 1997 přešla pod čínskou správu. Razii v redakci deníku kritizovaly západní vlády, mezinárodní organizace pro lidská práva i novinářská sdružení.