Hongkongské úřady vydaly zatykače na osm aktivistů v exilu, za dopadení nabízí milionové odměny
Hongkong vydal zatýkací rozkazy na osm prodemokratických aktivistů žijících v zahraničí. Úřady je obvinily z porušení bezpečnostního zákona, který Čína v Hongkongu zavedla v reakci na protivládní protesty z roku 2019, uvedl list The Guardian. Za každého z aktivistů nabízí policie odměnu jeden milion hongkongských dolarů (téměř 2,8 milionu korun).
Mezi obviněnými je mimo jiné Nathan Law, což je studentský vůdce hongkongské prodemokratické strany Demosisto, která byla rozpuštěna v červenci 2020 po zavedení bezpečnostního zákona. Law má od roku 2021 azyl v Británii, kde podle blíže neupřesněných zdrojů listu The Guardian žijí i dva další z osmi obviněných. Ostatní pobývají v Austrálii a ve Spojených státech.
‚Obyvatelé Hongkongu, nemějte strach!‘ Policie zatkla osm lidí při připomínce pekingského masakru
Číst článek
Podle pondělního prohlášení hongkongské policie tito bývalí zákonodárci, aktivisté a právníci „podporovali sankce s cílem zničit Hongkong“. Hrozí jim za to až doživotní vězení.
„Nemůžu říct, že bych byl překvapen, protože kdykoliv mluvíte v zahraničí o Hongkongu, nikdy nevíte, co by se mohlo stát,“ sdělil k obvinění Kevin Yam. Ten je zakladatelem prodemokratické právnické skupiny Progressive Lawyers Group a nyní žije v Austrálii.
Přísný bezpečnostní zákon, který umožňuje až doživotím trestat podvratnou činnost, terorismus či spolupráci se zahraničními silami, zavedla Čína v Hongkongu v červnu 2020 po několika měsících prodemokratických protestů. Vztahuje se i na ty, kteří ze země uprchli do zahraničí.
„Demokratické státy by nejenže měly kategoricky odmítnout zatykače, které chce Čína prosadit na mezinárodní úrovni, ale také by měly zvýšit ochranu všech, kterým Peking vyhrožuje,“ uvedla ředitelka čínského programu organizace na ochranu lidských práv Human Rights Watch Sophie Richardsonová.
Česká republika dohodu o předání osob hledaných kvůli trestnímu řízení s Hongkongem uzavřela v roce 2013. Jak na twitteru upozornil sinolog Tobiáš Lipold, tato dohoda stále platí.
Bývalá britská kolonie Hongkong přešla v roce 1997 zpět pod správu Číny. Ta se zavázala v rámci principu „jedné země, dvou systémů“ ponechat Hongkongu řadu svobod, které ale Peking podle kritiků čím dál více omezuje.