Interrupce před volbami dělí americkou společnost. Před klinikami i parlamentem stojí aktivisté

Už 5. listopadu nastane hlavní volební den a Američané budou vybírat svého nového prezidenta a možná prezidentku. Hlavními soupeři v klání o Bílý dům jsou za republikány Donald Trump a za Demokratickou stranu Kamala Harrisová. Jedním z témat předvolebních diskusí a mítinků je otázka dostupnosti interrupcí.

Od stálého zpravodaje Nashville Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Po předloňském zrušení precedentu starého přes 50 let, který právo na umělé přerušení těhotenství garantoval, zavedla polovina z 50 států velmi restriktivní pravidla interrupcí. Některé je zcela zakázaly.

Přehrát

00:00 / 00:00

Druhý díl seriálu o amerických volbách se věnuje interrupcím

Městečko Bristol stojí na hranici států Virginie a Tennessee, několik set metrů na dohled od hranice je Woman‘s Health Clinic – zařízení, kde žena může podstoupit interrupci. Ještě před pár lety byla na druhé straně hranice ve státě Tennessee, ale když tam zakázali potraty úplně, přesunula se do Virginie.

Před klinikou stojí dva aktivisté – Warren a Ruth. Mají dva transparenty, které vyzývají ženy přijíždějící na kliniku, že Bůh může pomoci s jejich problémem.

Ruth je před klinikou prý proto, aby pomohla matkám, než bude pozdě, ale bude tam, i když pak budou po zákroku a budou mít třeba výčitky nebo je budou přepadat deprese.

„Podle mě se nemá žádná nevinná lidská bytost zabít. Jsem proti zabíjení. Věda už dokázala, že od momentu početí je plod v matce živá lidská bytost. Když člověk něco udělá, může být potrestaný, ale zabít něco nevinného jen proto, že to přichází nevhod, není správné,“ říká.

Ruth obhajuje i zachování těhotenství, které je důsledkem znásilnění nebo incestu. Podle ní je interrupce v takovém případě jen další traumatická událost v životě ženy.

Podle Warrena neexistuje pro umělé přerušení těhotenství žádné ospravedlnění. I když hrozí, že při porodu matka zemře, nemusí se to podle něj vždycky stát.

Ani nenapravitelné poškození plodu nevidí jako důvod k interrupci. Pokus o získání názoru protistrany, tedy interrupční kliniky, na kterou se Český rozhlas ve spolupráci s estonskými veřejnoprávními médii zkoušel dovolat a kontaktovat ji emaily, skončil nezdarem. Hrozba přivolání policie při pokusu vstoupit na parkoviště kliniky byla velmi pádný argument.

Demonstrace pro volbu

Při různých příležitostech a na různých místech demonstrují zastánci práva žen na svobodu rozhodování o jejich těle. Mítinku před parlamentem státu Tennessee v Nashvillu se zúčastnila i Vicki, která má se zákazem interrupcí v tomto státě osobní zkušenost.

Trumpova žena Melania veřejně podpořila právo na potrat, které exprezident odmítal

Číst článek

„Před pár lety jsem kvůli těhotenství málem zemřela. Mám poruchu srážlivosti krve. Právě antikoncepce mi způsobila sraženiny v mozku. Při posledním porodu, mám díky Bohu dvě děti, jsem kvůli krevním sraženinám strávila tři hodiny na jednotce intenzivní péče. Doktor mi řekl, že další těhotenství bych už nemusela přežít. Když jsem ale znovu otěhotněla, musela jsem hledat pomoc jinde, protože tady v Tennessee by mi interrupci neprovedli,“ vypráví Vicky.

Vicki nakonec podstoupila zákrok ve státě Colorado, odkud pochází a kde žijí její rodiče. To je přibližně dva tisíce kilometrů daleko.

Pohled kandidátů

Otázka interrupcí výrazně rozděluje kandidáty na prezidentský post. Kamala Harrisová slibuje, že pokud Kongres schválí celostátně zaručené právo na interrupce, ona takový zákon podepíše.

Donald Trump odmítá, že by případně podepsal celostátní zákaz interrupcí, protože nic takového není potřeba. Rozhodování o podmínkách pro provedení umělého přerušení těhotenství se po 50 letech vrátilo do gesce jednotlivých států a tak je to podle něj správné. Některé budou v listopadu v referendech rozhodovat, jestli chtějí zákazy potratů zachovat, nebo zmírnit.

Bývalá učitelka Geena ze státu Iowa, jehož převážně republikánský parlament nedávno schválil zákaz interrupcí po 6. týdnu těhotenství, upozorňuje, že sice ženy mohou odjet za zákrokem do jiného státu, ale pokud mají zaměstnání, nemohou si na to vzít volno. Chudší rodiny často ani nemají peníze na to někam odcestovat a ještě zaplatit za zákrok.

Kdyby všichni ti mocní muži, kteří po staletí rozhodují o životech druhých, mohli otěhotnět, byla by podle paní Geeny situace v otázce interrupcí v Americe docela jiná, než je dnes.

Pavel Novák Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme