Íránci ukázali záběry zadrženého špionážního letadla USA

Íránská televize odvysílala záběry supermoderního amerického letadla Sentinel. Jedná se o vysoce utajovaný bezpilotní stroj, u kterého Američané dosud nezveřejnili ani jeho fotografie.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Iránští důstojníci před supertajným americkým letounem

Iránští důstojníci před supertajným americkým letounem | Zdroj: Reuters

Několik amerických zdrojů už vyjádřilo přesvědčení, že íránská televize opravdu ukázala toto postrádané letadlo. Íránci se takzvaně neviditelného stroje zmocnili při jeho špionážním letu nad islámskou republikou.

Přehrát

00:00 / 00:00

O americkém špionážním letadlu, které pravděpodobně padlo do rukou Íránců, mluvil na Rádiu Česko zahraničněpoliický komentátor Českého rozhlasu Milan Slezák

Na záběrech íránské televize stroj vypadá neporušený a v hangáru si ho prohlížejí dva důstojníci revolučních gard. Jeden z nich pak do kamery tvrdí, že se Íráncům podařilo letadlo elektronicky ovládnout a navést k přistání. Stroj byl z americké základny v Afghánistánu. Jak uvádí americký tisk, hluboko nad íránským vnitrozemím letěl v rámci špionážní mise CIA.

Televize Fox News uvedla, že Američané chtěli letadlo v Íránu zničit vyslaným komandem nebo náletem, aby Íránci nemohli nastudovat jeho technologie. Prezident Obama prý ale operaci zavrhl s tím, že by ji Íránci považovali za válečný akt.

„Záběry z íránské televize skutečně vpadají tak, že se jedná opravdu o to letadlo. Je vcelku, což protiřečí předchozím údajům ze Spojených států, které mluvily o tom, že je letadlo naprogramováno na sebedestrukci, v případě, že ztratí směr. Zaráží mne ale to, že je letadlo v celku. Pokud by přistálo v nějakém terénu, přeci jen by se trochu polámalo. Ono přitom vypadá naprosto nepoškozeně,“ říká zahraničněpolitický komentátor Českého rozhlasu Milan Slezák.

„Další věc, která je podivná, je to, že by letadlo mělo mít rozpětí křídel větší než dvacet metrů. Rozpětí křídel letadla, které ukazovali Íránci, musí být menší než dvacet metrů. Připouštím, že se můžu mýlit. Každopádně svět spíše věří tomu, že Íránci to letadlo mají, a to v celku,“ pokračuje Slezák.

Pokud je to tak, jak věří většina světa, mají Íránci podle Slezáka i neviditelné technologie stealth:

„Otázka je, jestli jim to k něčemu je, protože tato technologie je známa jak Číňanům, tak Rusům. Důležitější jsou útroby letadla, jeho elektronická zařízení. Nebude tam asi příliš dat, protože to letadlo je spíše sběrač a data okamžitě odesílá na základnu. Jde ale třeba o nejmodernější radar.“

Milan Slezák, Břetislav Tureček, Jan Piroch Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme