Íránská justice otevírá proces s Američany zadrženými na hranici

V Íránu začal po několika měsících odkladů soudní proces se třemi Američany obžalovanými ze špionáže. Byli zadrženi už v roce 2009 na irácko-íránské hranici a nejprve obviněni kvůli jejímu ilegálnímu překročení. Obvinění ze špionáže bylo vzneseno až později, podle íránských zákonů za ni mohou dostat až trest smrti. Soudní proces vzbuzuje velkou pozornost nejen mezi americkou veřejností.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Pohled z Íránu smerem ke Kavkazu

Pohled z Íránu smerem ke Kavkazu | Foto: Jaroslav Zoula

Soud se dvěma Američany a jednou Američankou se zatím odehrává za zavřenými dveřmi, takže informací je k dispozici minimálně. K procesu nebyla vpuštěna ani švýcarská velvyslankyně, která zastupuje v Íránu zájmy Spojených států amerických.

Podle agentury AFP stanuli v soudní síni jen dva ze tří obžalovaných – Shane Bauer a Josh Fattal. Sarah Shourdová byla už dříve propuštěna na kauci, údajně kvůli nezhoubnému nádoru v prsu. Kauce půl milionu dolarů propadá íránskému státu, protože se Shourdová odmítla k teheránskému soudu dostavit.

Přehrát

00:00 / 00:00

O íránském soudu se třemi Američany informuje ve Světě o desáté redaktor Dalibor Zíta

Oba souzení muži podle informací íránské státní televize na úvod procesu prohlásili, že jsou nevinní, prokuratura však prý má přesvědčivé důkazy o jejich spolupráci s americkými tajnými službami.

Jejich obhájce Masúd Šafíaí, kterému nebylo dovoleno se s nimi před začátkem procesu setkat, řekl, že jsou ve všech bodech obžaloby nevinní a že bude požadovat jejich okamžité propuštění. Pokud by byli zproštěni obžaloby ze špionáže, pořád ještě mohou být odsouzeni až ke třem letům vězení za neúmyslné překročení hranice.

Zatčení Američané hned od počátku tvrdili, že byli v iráckém Kurdistánu pouze na výletě a o tom, že překročili omylem státní hranici, neměli ani tušení.

Íránskou justici má v rukou duchovenstvo a uzavřené procesy před tiskem i veřejností jsou v Íránu naprosto běžné, stejně jako tvrdé rozsudky.

Prozatím nikdo z jejích členů nevyhověl ani výzvám prezidenta Mahmúda Ahmadínežáda ke shovívavosti, která by mohla znamenat, že Írán bude chtít Američany vyměnit za íránské vězně.

Podle informací zveřejněných v íránských médiích byli v zemi od začátku roku popraveni v průměru více než dva odsouzení denně.

Tomáš Pavlíček, Lucie Maňourová, Dalibor Zíta Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme