Islandská sopka ohrožuje letecký provoz severních částí Evropy
První evropské země mimo Island dnes musely omezit letový provoz kvůli aktivitě islandské sopky Grímsvötn. Sopka vypouští do atmosféry obrovské množství prachu a popela. Nejvíc je zatím postiženo Skotsko a Irsko. Některé spoje zrušilo i Dánsko a Norsko. Naproti tomu sám Island mohl kvůli příznivým větrům lety obnovit, včetně hlavního letiště Keflavíku. Oblak a jeho další pohyb bedlivě monitorují úřady pro letecký provoz i meteorologové.
„Lety z Islandu byly včera večer obnoveny. Ukázalo se, že nepůjde o takovou erupci, jako byla ta loňská,“ shrnul pro stanici CNN islandský prezident Olafur Ragnar Grimsson. Zdůraznil, že se jedná o jiný výbuch a Evropa je na zvládnutí této situace lépe připravená. „Ale s jistotou mohu říct, že nezpůosbí takové potíže, jako tomu bylo vloni. Stále však platí, že se jedná o největší sopečný výbuch na Islandu za posledních 140 let,“ dodal Grimsson.
Spolupracovník ČRo ve Spojeném království Milan Kocourek v Dopoledním Radiožurnálu.
Potíže už ale zaznamenali ve Skotsku, Irsku a také ve Skandinávii. Dosud musely ve Skotsku zrušit svoje lety společnosti British Airways, KLM a EasyJet. British Airways zrušily všechny lety mezi Londýnem a Skotskem do 14 hodin. Nizozemské linky KLM pak zrušily celkem 16 letů. Letecké společnosti pak vybízejí cestující, aby se o svém letu předem informovali. Do 12 hodin bylo zrušeno 252 letů.
Na terminálech už tak uvízly tisíce lidí. Například v Edinburghu musely nedobrovolně strávit noc asi čtyři stovky lidí. Lepší není situace ani v Glasgow, Aberdeenu či Newcastlu. Například nad Skotskem společnost Ryanair i přes prachovou clonu prolétla, aniž by se s letadlem cokoliv stalo. Jiné letecké firmy ale zůstávají na zemi.
Podle britského ministra dopravy Phillipa Hammonda si budou muset cestující zvyknout na narušení svých plánů kvůli zvýšené sopečné činnosti po dvaceti letech poměrného klidu. Hammond dodal, že nynější situace se od loňska liší v tom, že teď jsou v platnosti robustnější systémy, které snižují narušení letecké přepravy na minimum. Navíc rizika vyplývající ze sopečného prachu jsou vyhodnocována spolehlivěji než loni.
Česku zatím problémy nehrozí
Ministr Hammond také připomněl, že rozhodnutí o zrušení letu je na jednotlivých aerolinkách, i když ty musejí žádat úřad pro civilní letectví o schválení svých rozhodnutí. Meteorologové hlásí, že tentokrát částice sopečného prachu jsou větší, a proto padají na zem rychleji.
V Londýně je na návštěvě šéf Bílého domu Barack Obama, který kvůli sopečnému prachu do britské metropole z Irska dorazil o celých 12 hodin dřív. Jeho dvoudenní program se ale nemění.
Česku zatím omezení letecké dopravy zřejmě nehrozí. Podle meteorologa Miloše Dvořáka se mrak sopečného prachu nad Českou republiku v nejbližších dnech nedostane.
„Podle družicových snímků, které mám k dispozici, to vypadá tak, že popel z islandské sopky se v současné době nachází někde v oblasti Skotska. Zatím to, že by se dostal do střední Evropy, nevypadá,“ řekl ráno Dvořák.