Vedra lámou teplotní rekordy v Evropě. V Římě naměřili 41,8 stupně, v Katalánsku bylo 45 stupňů
V Římě v úterý padl teplotní rekord. Na řadě míst bylo naměřeno více než 40,7 stupně Celsia, což byla dosavadní nejvyšší teplota v italské metropoli, píše deník Corriere della Sera. Podle regionální meteorologické služby maximální teplota v úterý dosáhla 41,8 stupně. Na Sardinii a Sicílii teploty vystoupaly až na 46 stupňů. Vlna veder se v úterý projevila také ve Španelsku, kde meteorologové poprvé naměřili přes 45 stupňů Celsia.
Podle meteorologické služby regionu Lazio, která provádí měření v Římě, se prakticky na celém území hlavního města teploty pohybovaly mezi 39 a 41 stupni.
Podle místního deníku Il Messaggero byl v úterý život v italském hlavním městě „jako ve zpomaleném filmu“, s turisty, kteří se snažili zchladit u fontánek a pomocí vějířů.
Zastavení čištění ulic a výpadky proudu. Středomoří a Balkán se potýkají s extrémními teplotami
Číst článek
Vysoké teploty však hlásí prakticky celá země včetně podhůří Alp. Ve 20 z 27 velkých měst bylo v úterý vyhlášeno nejvyšší varování před horkem a ve středu by se měla přidat další tři města.
Meteorologové nevylučují, že by mohl padnout teplotní rekord z loňského roku, kdy na Sicílii naměřili přes 48 stupňů.
Podle regionální agentury na ochrany životního prostředí na Sardinii v úterý v desítkách obcích teploty překonaly 40 stupňů. Nejtepleji bylo v obci San Gavino na jihu ostrova, kde meteorologická stanice naměřila až 46 stupňů.
Teploty mezi 46 a 47 stupni naměřily i některé stanice na Sicílii, uvedl deník La Repubblica. Meteorologové nevylučují, že by mohl padnout teplotní rekord z loňského roku, kdy na Sicílii naměřili přes 48 stupňů.
Kvůli vysokým teplotám je v italském hlavním městě také stále akutnější problém se svozem komunálního odpadu, uvedla římská lékařská komora.
„Hygienické problémy se přesně dostavily s příchodem intenzivního horka, které jen zhoršuje dopady nedostatečného čištění popelnic,“ uvedl šéf stavovské organizace Antonio Magi. Podle něj musí římské radnici pomoci se situací vláda, jak se stalo již v minulosti v Neapoli.
Evropa stále bojuje s vlnou veder, v příštím týdnu ještě zesílí. Požár na kanárské La Palmě se dále šíří
Číst článek
V souvislosti s horkem v Římě i v dalších italských městech nemocnice hlásí nárůst počtu pacientů. Platí to například v Kampánii, kde se teploty pohybují o sedm až devět stupňů nad dlouhodobým průměrem a kde jsou nyní často hospitalizováni senioři z domů s pečovatelskou službou.
Kvůli vysokým teplotám odbory jednají s vedením firem o změně pracovní dobu či pracovní činnosti, uvedl šéf největší odborové centrály CGIL Maurizio Landini.
Ústav sociálního zabezpečení INPS uvedl, že při pocitové teplotě nad 35 stupňů mohou firmy za některých okolností požádat o přerušení práce a takzvaný kurzarbeit. Kvůli poruše klimatizace byl v úterý omezen provoz hlavního soudu v Římě.
Automobilka Stellantis uvedla, že v úterý odpoledne poslala domů své zaměstnance ve výrobním závodu nedaleko Neapole, kde se vyrábí Fiat Panda, a to kvůli nepřijatelným podmínkám na pracovišti.
Horké Katalánsko
Vlna veder v úterý překonala teplotní rekord i ve Španělsku. Podle celostátní meteorologické služby Aemet bylo nejtepleji ve městě Figueres, kde maximální teplota dosáhla 45,3 stupně. To byl také úterní nejvyšší údaj za celé Španělsko.
Svět zaznamenal nejteplejší týden v historii měření. Na vině je přehřátí oceánů i návrat El Niño
Číst článek
Regionální meteorologická služba SMC pak naměřila 45,1 stupně u přehrady Darnius-Boadella. V Katalánsku dosud nikdy teploty překročily 44 stupňů, píše místní tisk.
Španělsko podle meteorologů zažívá třetí vlnu veder letošního roku kvůli proudění velmi teplého a suchého vzduchu ze severu Afriky. Na řadě míst v zemi tak v úterý teploty vystoupaly nad 40 stupňů a velmi teplá má být i úterní noc.
Ve středu by teploty měly zůstat stabilní na pobřeží Středozemního moře a mírně klesnout v dalších částech země. Vlna veder by se pak mohla vyčerpat, předpovídají meteorologové.
Katalánsko v úterý bylo regionem, kde bylo horko nejintenzivnější. Ve více než 80 katalánských obcích meteorologické stanice naměřily přes 40 stupňů. Podle šéfa katalánských hasičů Davida Borrella to vytváří špatnou situaci, kdy hrozí vznik lesních požárů.
Na kanárském ostrově La Palma byl i v úterý aktivní rozsáhlý lesní požár, který tam vypukl v sobotu. Vývoj je však podle hasičů příznivý. Požár podle prvních odhadů zničil na 3500 hektarů území; část leží v národní parku Caldera de Taburiente. Podle prvního vyšetřování požár vznikl z nedbalosti.